מפעילות הקליניקה

עדכונים מפעילות הקליניקה תשע"ט

 1. עמדת הקליניקה להצעת חוק להגברת חובות הסינון על האינטרנט
   
 2. כתב מיצוי הליכים נגד פייסבוק לאחר חסימת מנהל הקמפיין של מפלגת עלה ירוק, בעקבותיו הסירה פייסבוק את החסימה
   
 3. מכתב אל הביטוח הלאומי לאחר פרסום מכרז לרכישת שירותי מעקב אחר ציבור המבוטחים באינטרנט
   
 4. תשובת ביטוח לאומי לפניית הקליניקה: מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי השיב לפנייתה של הקליניקה לזכויות דיגיטליות שהזהירה מפני פגיעה משמעותית בפרטיות ובחופש הביטוי של מבוטחי הביטוח הלאומי - לאחר שהמוסד פרסם מכרז לכלי ממוכן לכריית מידע מודיעני מרשת האינטרנט של המבוטחים. המנכ"ל עדכן כי המוסד ביטל את המכרז, והודה לקליניקה על פנייתה החשובה. 
   
 5. מכתב אל השר ישראל כץ בבקשה להסיר חסימה של פעיל בתחום שירותי תחבורה ציבורית.
   
 6. פניה משותפת של הקליניקה ואירגונים נוספים ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית בבקשה שימנה בעל תפקיד בפניו ניתן יהיה להתריע בעת איתור של רשתות בוטים מזוייפים שנועדו להשפיע על תוצאות הבחירות.
   
 7. הקליניקה לזכויות דיגיטליות וזכויות אדם במרחב הסייבר פנתה אל המשטרה, בעקבות כתבה בה מסרה המשטרה כי  מונה במשטרה "קצין שיימינג" שמטרתו לסייע לשוטרים המעוניינים להגיש תביעה אזרחית כנגד אזרחים שפרסמו הודעות נגד שוטרים במרחב הסייבר. לטענת המשטרה, קצין כזה נחוץ כדי למזער את תופעת 'השיימינג' של שוטרים באינטרנט. אנו מודאגים מפני אפקט מצנן על חופש הביטוי של האזרחים, שיחששו מתביעות וימנעו מלפרסם ביקורת. כדי להבין כיצד פועל קצין השיימינג, וכיצד הוא מחליט אילו ביטויים נחשבים 'שיימינג', פנינו אל המשטרה בבקשת חופש מידע.
   
 8. לעמדת הקליניקה לזכויות דיגיטליות וזכויות אדם במרחב הסייבר והתנועה לחופש המידע, בשל ההשפעה הרבה של רשת פייסבוק על השיח הציבורי יש להכיר בה כגוף דו מהותי לעניין הסרות תכנים, ולחייב אותה בקיום הליך שקוף והוגן מול משתמשיה בעת קבלת החלטה על כך. הקליניקה הגישה עמדת ידיד בית משפט בשם התנועה, לקראת הדיון שיתקיים בבית המשפט ב - 20/6. נעדכן. כתבו עלינו גם בדה מרקר
   
 9. ביום חמישי היה לנו יומנו בבית המשפט העליון - הקליניקה בשם התנועה לחופש המידע ביקשה מבית המשפט העליון לאפשר לה להצטרף כידידת בית משפט להליך ערעור שחברת פייסבוק הגישה נגד אבי לן, משתמש של הפלטפורה. אנחנו טוענים שיש להכיר בפייסבווק כגוף דו מהותי לעניין הסרת תכנים, וככזו לחייב אותה לשקיפות והליך הוגן מול משתמשיה. עכשיו אנחנו ממתינים להחלטת בית המשפט בבקשה.
  ראו אודות הדיון בבית המשפט