הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלות

הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלות פועלת לקידום שילוב שוויוני של אנשים עם מוגבלות בחברה ולמימוש זכויותיהם, תוך התמקדות בתחומי ההשכלה הגבוהה והתעסוקה.

במסגרת שיעורי הקליניקה הסטודנטים נחשפים לתיאוריות מתחום לימודי המוגבלות, המודל החברתי של מוגבלות והביקורות עליו, לומדים דינים מהותיים בתחום המוגבלות, תאוריות של שוויון ויישומן במשפט, שינוי חברתי על-ידי המשפט, וכן תיאוריות של עריכת דין חברתית, כל זאת על ידי מנחי הקליניקה ומרצים אורחים מהשורה הראשונה בתחום המוגבלות.

בפן המעשי, הקליניקה עוסקת במתן ייעוץ וייצוג משפטי ללא תשלום לפונות ופונים שזכויותיהן/ם נפגעו על רקע מוגבלותן/ם בתחומי התעסוקה והשכלה גבוהה, וכן לארגונים חברתיים העוסקים בתחום המוגבלות. במקביל הקליניקה עוסקת בקידום חקיקה ושינוי מדיניות, לצד עבודה על תיקים עקרוניים בפני הערכאות השונות וכן פעילות שמטרתה העלאת המודעות הציבורית לנושאי עיסוק הקליניקה, כל זאת במטרה לקדם שוויון מהותי עבור אנשים עם מוגבלות בחברה הישראלית.

מנחה קליני - עו"ד רון דרך
מנחה אקדמית - ד"ר עינת אלבין

 

"רון היקר, לפעמים בחיים יש  הפתעות, החיים לימדו  אותנו שאין דבר שהוא ללא עלות, מה שעשית עבורי הוא מעל ומעבר לכול דבר שניתן לקנות, היית עורך דין, בן משפחה וחבר בו זמנית, אין לי מילים לתאר את ההערכה והתודות שלי אליך, גרמת לי להרגיש שהצלחתי לשנות משהו, שהצלחתי להשיג צדק, שהנפש שלי רגועה, וזה שווה יותר מכול סכום.״ [פונים כותבים על הקליניקה]

 

"על אף שהתנסיתי בעברי בעבודה עם אנשים עם מוגבלות, העבודה בקליניקה חשפה אותי לפן חדש ושונה, והפגישה אותי עם עבודה מסוג אחר, למען מיצוי זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות מול המדינה ומול החברה בכלל. בקליניקה, מלבד כלים משפטיים, רכשתי כלים שסייעו ואף יסייעו לי בעתיד... בהבנה כיצד לגשת לאנשים עם מוגבלות, ולכל אדם המתמודד עם קושי. הענווה וההבנה שאיני טובה מהם ואינני בעלת הכוח, אלא אנו מנסים להפיק יחד את המרב מהתהליך אותו אנו עוברים. ההדרכה של רון הייתה טובה ומשמעותית, ועזרה לי הן בפן המקצועי המשפטי והן בעיצוב הגישה לאנשים עם מוגבלות ובהבנה כיצד לנהוג ברגישות המתאימה." [סטודנטים כותבים על הקליניקה]

 

הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלות