סיקורים תקשורתיים של פעילות המרכז הקליני

תמונות - כתבות מהתקשורת

"המדינה תפחית אלפי שקלים מקצבאות של נכים שפוטרו בשל משבר הקורונה

(3.4.20)

"מקבלי הקצבאות שיצאו לחל"ת ולא זכאים לאבטלה: "אני עוד אוכלת מצות מפסח כדי לחסוך

(21.5.20)

"פורנו עוני בחדשות 12 סוחט דמעות ומתעלם מהמדיניות שיוצרת אותו

(31.5.20)

"איך הילה, מורה ואם חד הורית, יכולה להסתדר עם דמי אבטלה של 167 ש"ח בחודש?

(18.5.20)

 

סיקור בתקשורת - תמונות

"שר הרווחה יקדם חוקים למניעת קיצוץ בקצבאות נזקקים שפוטרו בשל משבר הקורונה

(6.4.20)

"הרווחה והאוצר יקדמו חוק לביטול הקיצוץ בקצבאות נזקקים שפוטרו בשל משבר הקורונה

(25.5.20)

"האוצר מתנגד למתן דמי אבטלה לעניים במקביל לקצבאות: יפגע במוטיבציה לעבוד

(10.5.20)

 

כתבה באתר "ירושלים mYnet": "החלטה לקויה מיסוד": הנערות בהוסטלים בירושלים עתרו לבג"ץ נגד הרפורמה של משרד הרווחה (13.5.2019)
בעתירה שהגישו הנערות הן מבקשות מבית המשפט להוציא צו מניעה על הקפאת ההליכים. "עניינה של עתירה זו היא בדיני נפשות כאשר המשרד האמון על הטיפול בהם מקבל החלטות בתהליך לקוי מיסודו". משרד העבודה והרווחה: "אנו נערכים לפרסום מכרזי הפעלה חדשים והם צפויים להתפרסם במהלך חודש מאי".

כתבה באתר "הארץ": עובדי חמישה מעונות נוער עומדים בפני פיטורים לקראת סגירתם (10.05.2019)
משרד הרווחה טוען כי ההוסטלים ייסגרו זמנית, אך לא פרסם מכרז להפעלתם מחדש ולא הציג חלופה עבור המטופלות. עתירה הוגשה נגד ההחלטה ו-200 מרצים מהאוניברסיטה העברית ביקשו מהשר כץ למנוע את הסגירה.

כתבה באתר "המקום"חוסר שקיפות, מידור עובדים, שינויים פתאומיים: אלין אלול ניצבת במרכז דו"ח המבקר על משרד הרווחה(7.5.2019
דו"ח המבקר על המשרד הרווחה שיצא אתמול מבהיר כי מינויה של אלין אלול, ראש אגף תקון, הינו בעייתי וכי על נציבות המדינה לבחון את הישארותה בתפקיד. אבל כל זה לא הפריע לה להודיע בפתאומיות על סגירת חמישה הוסטלים לנוער בסיכון. "היא מבטלת אנשים ועבודה קשה", אומרת בוגרת ההוסטלים. משרד הרווחה: "פועלים לקידום ושיפור משמעותי באיכות הטיפול". פרק שלישי ואחרון בתחקיר על חיסול ההוסטלים לנוער בסיכון.

כתבה באתר "הארץ": משרד החינוך אישר נוהל שמנע מעבר תלמידים מזרחים לבתי ספר אשכנזיים בחינוך החרדי (27.01.2019)
הנוהל מנע מעבר בין רשתות החינוך החרדיות כדי לשמור על "רצף פדגוגי". הורה: מחפשים טענות כדי לדחות אותנו. רק לאחרונה הסיר המשרד את התמיכה בנוהל.

כתבה באתר "הארץ": ליקויים באתר הביטוח הלאומי בערבית מקשים על אזרחים לממש את זכויותיהם (3.1.2019)
בבדיקה שנערכה באוניברסיטה העברית נמצא כי ישנם דפים שכלל לא תורגמו לערבית, ובכאלה שכן - חסר מידע חשוב והתחביר משובש ומסרבל. עו"ד בקליניקה לסיוע משפטי: "התרשלות חמורה.

כתבה באתר ״כאן״: הסיבה לגירוש: השכן לא ידע שהם ביחד (9.1.18)
כתבה בנושא ערר שהוגש למשרד הפנים בשם הקליניקה לחקר הרב תרבותיות והמגוון.
 

כתבה ב ynet: כשפרקטיקה פוגשת את האקדמיה (15.2.18)
כתבה מקיפה על קליניקת החפות.
 

כתבה בבטאון הפקולטה למשפטים (אוביטר): הקליניקה לזכויות אדם בינלאומיות – בין המילים הגדולות לפרקטיקה (27.2.18)
כתבה על פעילות הקליניקה.
 

כתבה בעיתון ״הארץ״: עיריית אילת פיטרה נשים עם מוגבלות שכלית, והעניקה להן שעון (23.4.18)
כתבה בעניין תיק שניהלה הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלות.
ראו גם סיקור המקרה בתוכנית הבוקר של ניב רסקין.
 

כתבה במוסף ״דה מרקר״ של עיתון ״הארץ״: ההזדמנות האחרונה להגיש תביעות ייצוגיות – בלי אגרות (30.4.18)
כתבה על העתירה שהגישה הקליניקה לייצוג אוכלוסיות בפריפריה.
 

כתבה בעיתון ״גלובס״: החל מהיום: אגרות משמעותיות על הגשת תביעות ייצוגיות (9.5.18)
כתבה נוספת על העתירה הנ״ל.
 

כתבה במוסף ״דה מרקר״ של עיתון ״הארץ״: ח"כ מיכל רוזין: "שוויון זכויות גם לאבות עובדים – לטובת הילד"(24.5.18)
כתבה על הצעת חוק שנוסחה בשיתוף הקליניקה לנשים וכלכלה.

כתבה של אור קשתי בעיתון "הארץ" מיום 29.10.16, בנושא "עובדים בשוליים". הכתבה בחלקה השני מתייחסת בהרחבה לדו"ח שכתבה הקליניקה לאנשים עם מוגבלות בנושא מפעלים מוגנים.

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.3105453

כתבה של אור קשתי בעיתון "הארץ" מיום 14.11.16 אודות התוכניות המבדלות לתלמידים יוצאי ויוצאות אתיופיה, והעדר יישום החלטת הממשלה בנושא זה. הכתבה הינה בעקבות נייר עמדה אשר כתבה עו"ד ענבר פלד, מהקליניקה לרב תרבותיות ומגוון, המייצגת את האגודה הישראלית ליוצאי אתיופיה.

http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.3121580

כתבה של ורד לי בעיתון "הארץ" מיום 23.12.16 אודות כתב אישום חמור שהוגש כנגד שוטר שביזה והשפיל טרנסג'נדרית. כתב האישום הוגש בעקבות תלונה של הקליניקה לרב-תרבותיות ומגוון, המלווה את המתלוננת.

https://www.haaretz.co.il/blogs/veredlee/1.3173108

עו"ד באנה שוגרי מתראיינת בתוכנית מהדורת הלילה עם אבי פירסט, מיום 31.1.17, בנושא פוליגמיה.

http://www.iba.org.il/vod/player.aspx?scode=2187227&t=catInner_news.png&cat=1

פרסום בעיתון "עורך הדין" מחודש פברואר 2017 על מפגש "פרקטיקה פוגשת אקדמיה" של הקליניקה הפלילית אשר עסק ביחס שבין התקשורת לבין זכויות הנאשם (ראו עמוד 23).

http://clinicallec.huji.ac.il/sites/default/files/clinicallec/files/gylyvn_109_hlshkh.pdf

כתבה בעיתון "משאבים – עיתון למקבלי החלטות בתחום הניהול ומשאבי אנוש" מיום 16.2.17 בעניין תביעה שהגישה הקליניקה לאנשים עם מוגבלות כנגד חברת רואי חשבון בשל פיטורים שלא כדין. http://mashabim.news/%D7%A8%D7%95%D7%90%D7%94-

כתבה של שרון פולבר בעיתון "הארץ" מיום 6.3.17 אודות הבקשה להצטרף כידיד בית משפט בהליך כנגד חוק ההסדרה. הבקשה הוגשה על ידי הקליניקה לזכויות אדם בינ"ל בשם 28 מרצים ומרצות בפקולטות ובבתי ספר למשפטים בישראל.

http://www.haaretz.co.il/news/law/.premium-1.3905539

אירועי הספרייה האנושית, מאפריל 2017, זכו לסיקור נרחב בתקשורת הישראלית והבינלאומית, בין היתר בגלי צה"ל, ב-I-24, טיים אאוט, הארץ, מגזין האמנות פורטפוליו, ירושלים נט, איוונסי, ועוד.

כתבה מורחבת על הקליניקות שעובדות עם הסניגוריה הציבורית, לרבות המרכז הקליני שלנו, פורסמה במאי 2017, במגזין "לימודים" של ידיעות אחרונות (ראו עמודים 38-39).

http://magazine.l-y.co.il/limudimPlus/

כתבה שפורסמה בעיתון הנודע בצרפת "le monde"  ביולי 2017, על מבקש מקלט וילדיו להם סייעה הקליניקה לייצוג ילדים ונוער בשנה שעברה. הקליניקה סייעה ברישום האב כאביהם של הילדים באישורי הלידה בישראל, לאחר שהאם נפטרה. התעודות איפשרו את המעבר של הילדים לצרפת וכן את הרישום המסודר שלהם שם.

http://www.lemonde.fr/les-nouveaux-arrivants/portfolio/2017/04/30/les-trois-premiers-mois-d-un-erythreen-en-france_5120278_5084811.html

כתבה מקיפה של נטעאל בנדל, מיום 14.7.17, במוסף "דיוקן" של מקור ראשון אשר עסקה במשפטים חוזרים ובמרכזה קליניקת החפות.

http://clinicallec.huji.ac.il/sites/default/files/clinicallec/files/ktbt_qlynyqt_hkhpvt_svpy.pdf

ראיון עם עו"ד יאיר הרשקוביץ, מנחה קליניקת החפות, מיום 25.7.17, בתוכנית "עושים סדר" עם בן כספית בערוץ 2, אודות משפטים חוזרים.

https://www.facebook.com/osimSdr/videos/1733730493323536/

כתבה של אמרי סדן, מיום 16.9.17, באתר ״וואלה״, בנוגע לתביעה שהגישה הקליניקה לרב תרבותיות ומגוון העוסקת בפרופיילינג בתחבורה הציבורית בירושלים.

https://news.walla.co.il/item/3097429?utm_source=facebook&utm_medium=sharebutton&utm_term=social&utm_content=facebook&utm_campaign=socialbutton

עוד בנושא זה, ראו ראיון של הפונה ברפי רשף:

http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=1266303&sid=126

עו"ד באנה שגרי-בדארנה מהקליניקה לזכויות אדם בינלאומיות, השתתפה ביום ה-25.11.15 (היום הבינלאומי לציון המאבק באלימות נגד נשים) בראיון בשפה הערבית בתוכנית הבוקר של אימאן אלקאסם ברשת קול ישראל. במסגרת הראיון, עו"ד שגרי-בדארנה התייחסה לפעילות הקליניקה בהקשרים מגדריים.

ועוד בענייני מגדר והקליניקה לזכויות אדם בינלאומיות – ביום ה-9.12.15, עו"ד באנה שגרי-בדארנה מהקליניקה לזכויות אדם בינלאומיות השתתפה בתוכנית "מה בוער" בהנחיית רזי ברקאי בגלי צה"ל, בדיון שעסק בשילובן של נשים בבית הדין השרעי.

מגזין הסטודנטיות/ים "פי האתון", פרסם ידיעה מיוחדת בגיליון מיום ה-15.12.15, בנוגע לפעילות הקליניקה לזכויות אדם בינלאומיות סביב יום זכויות האדם הבינלאומי בפקולטה למשפטים.

עו"ד דנה גינוסר, מנחת הקליניקה לזכויות נשים בעבודה, צוטטה בסקירה של אתר האינטרנט YNET מיום ה-12.1.16, המתייחסת לדיון שנערך בוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי, בעניין מתן 956 התרים לפיטורי נשים בהריון ובטיפולי פוריות במהלך השנה למעסיקים על ידי משרד הכלכלה.

אתר YNET  פירסם ידיעה ביום ה-4.2.16, על כתב תביעה שהגישה הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלות נגד חברת רמי לוי, בגין אפליה בעבודה של אנשים עם מוגבלות. הידיעה כוללת קרדיט לפעילות המרכז בנושא.

הישג של הקליניקה לזכויות נשים בעבודה בדבר שינוי הנהלים בנוגע להטרדות מיניות בשירות המדינה, כך שכעת נשים תוכלנה להגיש ערר במקרה של סגירת התיק, זכה לשני אזכורים בתקשורת. האחד באתר NRG מיום ה-.1629.2 הכולל התייחסות מפורשות לפעילות הקליניקה בנושא, והשני בהמשך הדרך, באתר YNET מיום ה-5.6.16 (ללא אזכור ומתן קרדיט לפעילות הקליניקה).

תביעת לשון הרע של הקליניקה לרב תרבותיות ומגוון, נגד תוכנית הרדיו של שי ודרור, משום שזו עשתה שימוש בתמונה של סטודנטית ערביה כאילוסטרציה לתמיכה במחבל, זכתה לסיקור באתר הטלוויזיה החברתית ביום ה-7.3.16 (יצוין כי לא דיברננו את המקרה בשל בקשתה של הסטודנטית, והוא הגיע לידיעת האתר באופן עצמאי).

ההישג משפטי בעניינו של הישאם חושאן - אשר תבע שתי חברות סקרים באמצעות הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלות יחד עם עמותת "בזכות" ועמותת "אלמנארה", בגין אפלייה בקבלה לעבודה על רגע מוגבלות ראייה - זכה לסיקור תקשורתי נרחב ביותר. חלקו כלל אזכורים מפורשים של הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלות וכן ציטוטים של מנחות הקליניקה. בתוך כך, התפרסמה ידיעה נרחבת בנושא באתר הארץ, באתר  YNET, באתר מעריב, באתר מאקו, ברשת המקומית של ידיעות – ידיעות כרמיאל (בשל מיקומו הגיאוגרפי של התובע), וכן במדור המשפטי של אתר "המומלצים".

ועוד בהמשך לסקירה התקשורתית הנרחב בעניין ההישג המשפטי של הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלות – עו"ד דנה גינוסר מן הקליניקה, התראיינה בנוגע לתביעה של הישאם חושאן וכן בהתייחס לפעילות נוספת של הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלות בתוכנית "דין ודברים" עם משה נגבי ברשת ב' ביום ה-1.5.16 (מדקה 40).

סקירה מקיפה של מטרות ופעילות הקליניקה לרב תרבותיות ומגוון, שנכתבה על ידי מנחת הקליניקה, עו"ד ענבר פלד,  התפרסמה השנה בביטאון "הלשכה" של לשכת עו"ד (ביטאון מספר 107 11., בעמ' 54-55). בהמשך השנה צפויים להתפרסם סקירות נוספות בביטאון על פעילות הקליניקה לזכויות נשים בעבודה וכן על פעילות הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלות.

ידיעה מקיפה על פעילות הקליניקה לזכויות אדם בינלאומיות יחד עם ארגון העובדים מען, סביב הנגשה לשונית ופיזית של לשכת התעסוקה במזרח ירושלים, התפרסמה ביום ה-29.6.16 בעיתון דה-מארקר ובאתר האינטרט של העיתון, תוך מתן קרדיט והתייחסות נרחבת לפועלה של הקליניקה בנושא. 

סביב סוגיית ההנגשה של לשכת התעסוקה במזרח ירושלים, התפרסמה גם כתבת תחקיר מעמיקה בערוץ הראשון ביום ה-10.8.16. הכתבה עוקבת אחר הפעילות של ארגון העובדים מען שעסק בסוגיה במשך כמה חודשים, ומציינת בסופה את הפעילות המשפטית שנערכה בסוף חודש יוני 2016 על ידי הקליניקה לזכויות אדם בינלאומיות, עם קרדיט למרכז.

במוסף סוף-השבוע של עיתון "הארץ" מיום ה-12.8.16, התפרסמה כתבה מעמיקה על דו"ח שנערך על ידי הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלות בנושא תעסוקה של אנשים עם מוגבלות במסגרת מפעלים מוגנים. הכתבה כוללת חלקים נרחבים מהדו"ח וכן ראיון עם ד"ר עינת אלבין.

עו"ד דנה ברכפלד ומר הישאם חושאן, שיוצג על ידי הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלות בתיק של אפליה בקבלה לעבודה, השתתפו במהדורה מיוחדת של התוכנית "החצר האחורית" ברשת ב', בהנחיית פנינה תמנו שטה ואייל מדני, ביום ה-16.8.16, אשר הוקדשה כולה לקשיים עמם מתמודדים א/נשים עם מוגבלות בחברה הישראלית (החל מדקה 11:00).