הקליניקה לזכויות בני נוער וצעירים במצבי סיכון

מפעילות הקליניקה

עדכונים מפעילות הקליניקה בשנת תשע"ח

כללי:

הקליניקה לזכויות ילדים ונוער טיפלה במהלך שנת הלימודים ב-90 פניות משפטיות, מתוכן 14 תיקים שהתנהלו בערכאות משפטיות. לצד זה הובילה הקליניקה ארבעה נושאים לשינוי מדיניות ובכלל זה קידום טיפול נפשי לקטינים ללא הסכמת הוריהם והפרטת המעונות הנעולים.

הקליניקה קיימה סדנאות ״דיני רחוב״ בשלושה מוקדים שונים:

א. שירות המבחן לנוער מערב ירושלים

מסמך הארות- הצעת חוק נציבות זכויות הילד (2014)

clinic6

 

הקליניקה לזכויות ילדים ונוער הגישה במהלך חודש יולי מסמך הארות בנוגע להצעת חוק נציבות זכויות הילד התשע"ה-2014. המסמך נשלח למספר חברי הכנסת אשר הגישו את הצעת החוק,  ליו"ר הוועדה לזכויות הילד ולגורמים נוספים.

קידום נגישות לצדק לקורבנות עבירה

 

קורבנות עבירה רבים המגיעים לתכנית לייצוג ילדים ונוער אינם בעלי אמצעים למימון חוות דעת פסיכיאטריות הנדרשות לבחון את יכולתם לעמוד בהליך המשפטי ולהגיש תביעה אזרחית. התביעה האזרחית הינה זכות של נפגעי עבירה לקבל פיצויים בגין הנזקים שנגרמו להם ולהן, ואולם היא גם מסייעת לקורבן העבירה בשיקומו ובהשבת תחושת השליטה, הביטחון והדימוי העצמי, עד כמה שניתן. 
חוות הדעת הפסיכיאטריות הנן חיוניות ביותר על מנת לאפשר הליך ראוי לנפגעות ולנפגעים ומתוך דאגה לביטחונם הנפשי. 
המצב המשפטי בישראל אינו מאפשר קבלת מימון עבור חוות דעת שכזו, על אף שהעדרה מהווה חסם משמעותי לנגישות לצדק. 

דבר הצוות

כולנו היינו ילדים. אבל האם אנחנו מצליחים לזכור באמת מה זה להיות ילד, איך זה להיות נערה בת 16?

הקליניקה לזכויות ילדים ונוער מתמקדת בעבודה משפטית עם ילדים ונוער בסיכון וקידום זכויותיהם. מתן ייצוג וסיוע משפטי לנוער בסיכון הוא מאתגר במיוחד עבור עורך דין. האם מה שאנחנו מאמינות שטוב בשביל נערה בת 16, הוא גם מה שהיא חושבת ורוצה? האם נערים ונערות זכאים לפרטיות, או שזכותנו כמבוגרים לדעת הכל כדי להגן עליהם? האם נער או נערה מתחת לגיל 18 מסוגלים לקבל החלטות מהותיות על חייהם ועל גופם? אלו רק חלק מהשאלות שמעסיקות אותנו בקליניקה וכעורכות דין בתחום בכלל.

הקליניקה לזכויות בני נוער וצעירים במצבי סיכון

"לא מספיק לאהוב ילדים, צריך להבין אותם ולהתייחס אליהם כבני אדם: להעניק להם את אותם הזכויות והכללים, אותן התחייבויות אשר מחייבים את המבוגרים" (יאנוש קורצ'אק)

 

אודות הקליניקה

הקליניקה לזכויות בני נוער וצעירים במצבי סיכון פועלת על מנת לקדם זכויות ילדים ונוער בישראל, בדגש על ילדים ונוער בסיכון