עתירה למתן זכות ערר במסגרת הליכי משמעת בתלונות על הטרדה מינית בשירות המדינה

clinic3

הקליניקה לזכויות נשים בעבודה הגישה יחד עם איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית ומרכז סיוע ירושלים, עתירה נגד אגף המשמעת בנציבות שירות המדינה, המתמקדת בהליכי המשמעת בנציבות שירות המדינה במקרה של תלונה על הטרדה מינית. במסגרת העתירה דרשנו מאגף המשמעת לנמק מדוע לא תינתן זכות ערר על ההחלטה שלא להעמיד לדין משמעתי במקרה של תלונה על הטרדה מינית. כן נדרש אגף המשמעת בנציבות לקבוע חובת הנמקה במקרה של החלטה שכזו. 
לעתירה

העתירה מתבססת על חובותיה המנהליות של נציבות שירות המדינה כגוף ציבורי, החלות עליה גם בכובעה כמעסיק, לשימוע ולהנמקה. עוד מצוין בעתירה כי היות ודה פאקטו ההליך המשמעתי מושווה לזה הפלילי במקרים של הטרדה מינית, מבחינת הנטל הראייתי וההליך החקירתי המקדים, יש לאפשר גם בענייננו מתן זכות ערר למתלוננת במקרה של סגירת התלונה. כן מפורט בהרחבה בעתירה כי מתן זכות ערר במקרה של הטרדות מיניות במקום העבודה, מהווה חלק מזכותה של העובדת לכבוד ולשוויון מגדרי במקום העבודה.
 
העתירה מהווה חלק מפרויקט משותף רחב יותר של הקליניקה לזכויות נשים בעבודה עם איגוד מרכזי הסיוע ומרכז הסיוע בירושלים, הבוחן את הליכי המניעה והטיפול של הטרדות מיניות בנציבות שירות המדינה. לדו"ח שפורסם בנושא, לחצו כאן.   
 
הפרויקט מתבסס על פניות אשר הגיעו למרכז הסיוע בירושלים במהלך השנים, מהן עולה בבירור תחושת חוסר האונים והפגיעה המערכתית הקשה בנפגעות שהטיפול בתלונתן נסגר ללא הגשת תובענה, מבלי שיידעו אותן על כך, ומבלי שתינתן להן זכות ערר. עוד יש לזכור כי נציבות שירות המדינה היא המעסיק הגדול ביותר במשק. משכך, לאופן בו מטפלת הנציבות במקרי הטרדה מינית, ישנה השפעה חשובה על המאבק הכולל בתופעת ההטרדות המיניות בישראל.


העתירה נכתבה על ידי עורכות הדין ליאת קליין מאיגוד מרכזי הסיוע ותמי קצביאן מהמרכז לחינוך משפטי קליני, בסיוען הרב של הסטודנטיות עדי עמיתי והדס שמחי מן הקליניקה לזכויות נשים בעבודה. העתירה מלווה כיום על ידי עו"ד דנה גינוסר מהקליניקה לזכויות נשים בעבודה, ועו"ד ליאת קליין מאיגוד מרכזי הסיוע.
לעתירה.

 

FindUs_small_fb_circle_flat

לאתר הקליניקות

להסרה מרשימת התפוצה | דווח כספאם