מידעון 5

cl_nl2

מידעון 5- המרכז לחינוך משפטי קליני
מידעון מספר 5 של המרכז לחינוך משפטי קליני יוצא לקראת חג האביב והחירות, ובו תיאור פעילותן של שלושת קליניקות. אנו מאחלות ומאחלים לכולכם חג שמח ומקווים שהמאמצים שנעשים על ידי כל הגופים בישראל לקידום חירות, שוויון ועצמאות יישאו פרי. בברכה, צוות המרכז הקליני.

 

הקליניקה לכלכלה קהילתית וחברתית נרתמת לעזרת הרוכלים בשוק במזרח ירושלים
הקליניקה לכלכלה קהילתית וחברתית מייצגת, בשיתוף עם האגודה לזכויות האזרח, קבוצת רוכלים ממזרח ירושלים בדרישתם למנוע את העברת עבודתם מרחוב סולטן סולימאן בעיר, וכנגד הפעלת פיילוט מטעם העירייה המחייב רכישת עגלה לצורך הפעלת עסק של רוכלות. מדובר בפיילוט חדש אשר העירייה הודיעה על השקתו המחייב רוכלים לרכוש עגלה ולפעול על פי מדיניות שהיא מעצבת, וזאת לאחר שנים של אפליה ואי חידוש רישיונות עסק לרוכלים במזרח ירושלים.
flea-market-jerusalem

 

 

הטרדות מיניות כלפי אנשים עם מוגבלות
הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלות החליטה להתמקד השנה בטיפול בנושא הטרדות מיניות במקומות תעסוקה כלפי אנשים עם מוגבלות, וזאת בשלושה אפיקים עיקריים: 1. הנגשת תקנון הטרדה מינית לאנשים עם מוגבלויות שכליות 2. ניסוח הצעת חוק שתחיל את חובות המעסיק לפי חוק הטרדה מינית גם על מסגרות מוגנות ושיקומיות של אנשים עם מוגבלות 3. העברת הדרכות בנושא מניעת הטרדות מיניות לאנשי צוות בעמותות העוסקות בין היתר בהשמה של אנשים עם מוגבלות במקומות עבודה.
 
sexual-harassment

 

 

קידום נגישות לצדק לקורבנות עבירה
נפגעי עבירה רבים המיוצגים על ידי התוכנית לייצוג ילדים ונוער מתמודדים עם הקושי לממן חוות דעת פסיכיאטרית הנדרשת להם לצורך הגשת תביעה אזרחית בנזיקין. העדרה של חוות הדעת מהווה חסם להשגת צדק עבור הנפגעים והנפגעות. התוכנית פועלת במספר מישורים בניסיון לסייע ללקוחות הקליניקה, ולנפגעי עבירה בכלל, בהשגת חוות הדעת הפסיכיאטרית.
 
folder

 

 

 

הטרדות מיניות כלפי אנשים עם מוגבלות

 

בשנה שעברה טיפלה הקליניקה בפנייה של בחורה עם מוגבלות שכלית שחוותה הטרדה מינית במפעל מוגן בו עבדה, ולאחר המקרה הועברה למפעל אחר. הטיפול במקרה חשף מציאות לא פשוטה בכל הנוגע לזכויותיהם ומעמדם של אנשים המועסקים בפעלים מוגנים, כמו גם לנפוצות התופעה של הטרדות מיניות כלפי אנשים עם מוגבלויות שכליות ואחרות. 

לפיכך, החליטה השנה הקליניקה לקדם את הטיפול בנושא מכמה זוויות שונות:


1. תקנון מותאם: הקליניקה, תוך שיתוף פעולה עם עמותת אלווין ישראל, הקימה קבוצה שתפקידה להנגיש ולהתאים את תקנון הטרדה מינית עבור אנשים עם מוגבלות שכלית. בקבוצה לוקחים חלק סטונדטיות וסטודנטים מהקליניקה ואנשים עם מוגבלות המועסקים במסגרות של עמותת אלווין, בליווי מקצועי של אנשי צוות מעמותת אלווין. הקבוצה נפגשת אחת לשבועיים, וביחד מנסחת את התקנון באופן מותאם ונגיש


. 2. הצעת חוק: הקליניקה מנסחת הצעת חוק הבאה להחיל את החובות החלות על מעסיק מכוח חוק הטרדה מינית, גם במסגרות של תעסוקה מוגנת. החוק הקיים מטיל אחריות אזרחית על מעסיקים לפעול למניעת הטרדות מיניות במקום העבודה ולטפל בתלונות על הטרדות מיניות, באמצעות חובות שונות הקבועות בחוק (החובה לתלות תקנון, למנות ממונה, לטפל במהירות וביעיליות בתלונות על הטרדה מינית, האיסור לפגוע בתנאי העבודה של המתלוננת ועוד). הקליניקה סבורה כי יש להחיל חובות אלה גם במסגרות תעסוקה מוגנת, על אך שלא מוכרת בהם מערכת יחסי עובד-מעביד, וזאת לאור תכלית החוק למניעת הטרדה מינית ובפרט לאור נפוצות התופעה של הטרדות מניות כלפי אנשים עם מוגבלות שכלית. לפיכך פועלת הקליניקה לשינוי החקיקה בעניין זה.


3. הדרכות: סטודנטיות וסטודנטים מהקליניקה מעבירים הדרכות למניעת הטרדה מינית לאנשי צוות בעמותות העוסקות בהשמה של אנשים עם מוגבלות שכלית ונפשית במקומות עבודה. בהדרכה ניתן דגש על היבטים הנוגעים להטרדות מיניות כלפי אנשים עם מוגבלות, כגון התאמות בהליך גביית התלונה והכשרה של הממונות בעניין זה, פעולות מוגברות למניעת הטרדות מיניות ועוד.

 

הקליניקה לכלכלה קהילתית וחברתית

 

הקליניקה לכלכלה קהילתית וחברתית נרתמת לעזרת הרוכלים בשוק במזרח ירושלים

גם השנה המשיכה הקליניקה לכלכלה קהילתית וחברתית לסייע לרוכלים במזרח ירושלים במאבקם מול עיריית ירושלים, המסרבת מזה מספר רב של שנים לאשר בקשות לרישיונות עסק וכן לחדש רישיונות עסק לרוכלים אשר מחזיקים רישיון עסק. 
השנה, פועלת הקליניקה בשיתוף פעולה עם האגודה לזכויות האזרח המקדמת את עניינם של תושבי מזרח ירושלים בסוגיות שונות. במסגרת העבודה, נפגשו הסטודנטים עם מספר רוכלים אשר הופנו על ידי לשכות הרווחה, הכירו את סביבת העבודה שלהם ושמעו את הבעיות בהן הם נתקלים. אחת מבעיות אלה נגעה לפרסום שנעשה על ידי עיריית ירושלים בו היא הודיעה על כוונתה לסלול את רחוב סולטן סולימאן שבמזרח ירושלים ולפנות את הרוכלים שנמצאים בו. במקביל, הודיעה העירייה כי בקרוב יחל פיילוט להסדרת מערך הרוכלות בעיר ובמסגרתו יירכשו עגלות אחידות עבור הרוכלים. 
בקרב הרוכלים מתגבר החשש שמא מדובר במדיניות אשר באה להרע את מצבם, שכן חלקם הגדול לא יכול להרשות לעצמו לרכוש את העגלות, לחלקם בכלל אין צורך בעגלות הכוללות מעין מטבחון ומקרר, חלקם מגיעים ליום אחד או יומיים בסופי שבוע ולרוב הרוכלים אין יכולת כלכלית לממן את עלות אחזקת העגלה. לטענת הרוכלים, שינוי מקומם של הרוכלים במזרח העיר עלול לפגוע בפרנסתם שכן אנשים יודעים לחפש את הרוכלים ויודעים איפה כל רוכל ממקם את הסחורות שלו. 
לפני כשבועיים שלחה הקליניקה יחד עם האגודה לזכויות האזרח מכתב לראש העיר וליועץ המשפטי, הקורא לזימון פגישה דחופה, יחד עם מנהלי המחלקות הקשורות ויחד עם נציגי התושבים והרוכלים, על מנת לבדוק את מידת התאמת הפיילוט המוצע לצרכי הרוכלים ועל מנת לבדוק את חוקיות ההחלטה. בנוסף, הקליניקה מבררת, מול הגורמים האחראיים, את הצורך בפינוי הרוכלים מרחוב סולטן סולימאן לצורך סלילת הרחוב ואת מידת דחיפות העניין הפוגע קשות בחופש העיסוק של הרוכלים. יצויין, כי בשלב זה הושגה הסכמה לפיה הרוכלים לא יפונו עד לקיום הפגישה בין הצדדים לצורך בירור ובדיקת טענות הרוכלים.


מן הראוי להדגיש, כי קבוצת הרוכלים במזרח העיר הינה קבוצה של אנשים החיים בעוני ובקושי מצליחים לפרנס את עצמם ואת משפחותיהם. פגיעה יומיומית בפרנסתם עלולה לפגוע קשות בהמשך התקיימותם. בנוסף, ובמידת הצורך, הקליניקה יחד עם האגודה לזכויות האזרח, שוקלות לעתור לבית המשפט כנגד יישום הפיילוט ופינוי הרוכלים וכנגד היעדר פרסום מדיניות אחידה בעניין זה. 

לקישור למכתב שנשלח למנכ"ל עיריית ירושלים בנושא, לחץ/י כאן

 

קידום נגישות לצדק לקורבנות עבירה

 

קורבנות עבירה רבים המגיעים לתכנית לייצוג ילדים ונוער אינם בעלי אמצעים למימון חוות דעת פסיכיאטריות הנדרשות לבחון את יכולתם לעמוד בהליך המשפטי ולהגיש תביעה אזרחית. התביעה האזרחית הינה זכות של נפגעי עבירה לקבל פיצויים בגין הנזקים שנגרמו להם ולהן, ואולם היא גם מסייעת לקורבן העבירה בשיקומו ובהשבת תחושת השליטה, הביטחון והדימוי העצמי, עד כמה שניתן. 
חוות הדעת הפסיכיאטריות הנן חיוניות ביותר על מנת לאפשר הליך ראוי לנפגעות ולנפגעים ומתוך דאגה לביטחונם הנפשי. 
המצב המשפטי בישראל אינו מאפשר קבלת מימון עבור חוות דעת שכזו, על אף שהעדרה מהווה חסם משמעותי לנגישות לצדק. 

הקליניקה, באמצעות מנחת הקליניקה והסטודנטים המשתתפים בה, פועלים בשלושה מישורים עיקריים בניסיון למצוא פתרון לחסם זה.

1. פנייה לגורמים בקהילה ולפסיכיאטרים במגזר הפרטי שיתנו חוות דעת פרו בונו
2. הקמת מערך הכשרה משותף של פסיכיאטרים לתחום הטראומה בילדים ונוער
3. ניסוח הצעת חוק אשר תאפשר מימון של חוות דעת של מומחה בפסיכיאטריה לנפגעי עבירה פלילית.