עדכונים מהעת האחרונה

 

עדכונים מהעת האחרונה

 

 • ביום ה-25.5.14 נערך שולחן עגול בנושא הזכות לשירותי רווחה של קטינים מבקשי מקלט על ידי הקליניקה לזכויות אדם בינלאומיות בשיתוף עם מרכז מינרבה לזכויות אדם. במסגרת השולחן העגול הוצג נייר עמדה אשר חובר על ידי  הקליניקה, המנתח את החובות של מדינת ישראל כלפי קטינים מבקשי מקלט בתחום שירותי הרווחה, על בסיס התחייבויותיה של ישראל מכוח משפט זכויות האדם הבינלאומי. לקריאת נייר העמדה לחצו כאן.
   

 • בהתאם לבקשתה של הקליניקה לזכויות ילדים ונוער, ביום ה-11.6.14, הורה בית המשפט השלום ברחובות על מתן צו הרחקה לעבריין מין , המתגורר במרחק של כ-50 מ' מקטינה שנפגעה מינית על ידו. בית המשפט הורה באופן תקדימי על הרחקת הפוגע גם מאזור מגוריו, אף ללא הסכמתו. ההחלטה עודנה חסויה וטרם ניתן לפרסמה. לקריאת הבקשה לחצו כאן.

   

 • במהלך חודש יוני 2014 התקיימו מספר הכשרות לקידום שוויון מגדרי במקומות עבודה באמצעות הסכמים קיבוציים לעובדות/ים ארגון העובדים "כוח לעובדים". ההכשרות ניתנו על ידי סטודנטיות/ים מהקליניקה לזכויות נשים בעבודה ותכני ההכשרות התבססו על מודל להטמעת חשיבה מגדרית באמצעות הסכמים קיבוציים, שהוכן על ידי הקליניקה. (לקריאת טיוטת המודל לחצו כאן).
   

 • הקליניקה לכלכלה קהילתית וחברתית סייעה במהלך חודש יוני 2014 לבעל עסק זעיר לשיעורים פרטיים, להגיש תביעה קטנה כנגד חברה אשר השכירה לו נכס לצורך הפעלת העסק. כתב התביעה נסוב על טענת הטעייה והפרת חוזה ההשכרה. לכתב התביעה לחצו כאן.
   

 • ביום ה-17.6.14 נערכה סדנה עבור ארגוני החברה האזרחית, שעניינה כתיבת דו"חות צללים לוועדות זכויות האדם של האו"ם, על ידי הקליניקה לזכויות אדם בינלאומיות ומרכז מינרבה לזכויות האדם. במסגרת הסדנא הוצג מדריך לכתיבת דוחות צללים אשר נכתב על-ידי הקליניקה. לאחר מכן נערך פאנל בנושא וניתנה הדרכה לארגונים שהגיעו למפגש. (לקריאת טיוטת המדריך לחצו כאן).
   

 • הקליניקה לזכויות ילדים ונוער קיימה במהלך חודש יוני ארבעה משפטים מבוימים במסגרת תוכנית "דיני רחוב". המשפטים הוצגו על ידי בני ובנות נוער ממעון "מסילה", שירות מבחן לנוער של מערב ומזרח ירושלים, והוסטל בית עלם.  המשפטים המבוימים מהווים את שיאה של התוכנית "דיני רחוב" המתמקדת בהעצמה של נערים ונערות בסיכון, באמצעות רכישת ידע משפטי.
   

 • ב-2.6.14 קיימה הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלות פאנל בנושא אקטיביזם של אנשים עם מוגבלויות בישראל. הפאנל נסב סביב היישום הישראלי לעיקרון שנקבע ע"י אוכלוסיית האנשים עם מוגבלות בארה"ב: "Nothing about us without us", במסגרתו נדונו השאלות: מהם החסמים המונעים מאנשים עם מוגבלות לפעול למען קידום זכויותיהם, ובכלל זאת החסמים הייחודיים לישראל, ומהם התנאים הדרושים והאסטרטגיות בהן ניתן לנקוט כדי לגייס אנשים אלה לפעולה. (לקריאת תמלול הפאנל לחצו כאן).
   

 • ביום 12.6.14 הורה בית המשפט השלום בירושלים על דחיית כתב תביעה ללא צו להוצאות של רשות השידור כנגד ט.ד., אשר יוצג על ידי הקליניקה לייצוג אוכלוסיות בפריפריה. כנגד ט.ד. נפתחו הליכי גביית חוב בהוצאה לפועל, בטענה כי ברשותו מקלט טלוויזיה. כתב התביעה התבסס על תמליל שיחת טלפון שערכה רשות השידור עם ט.ד. בה השיב בחיוב לשאלה האם ברשותו מקלט טלויזיה. בשם ט.ד נטענו טענות פרוצדוראליות כי לתמליל השיחה לא צורפה הקלטה או תצהירים התומכים בתמליל, כמו גם באשר לפרקטיקה הפסולה של רשות השידור לגבות עדויות מיוצאי/ות אתיופיה, באמצעות שיחת טלפון". לכתב ההגנה לחצו כאן.
   

 • בעקבות פעילות הקליניקה לזכויות בהליך הפלילי במהלך שנת הלימודים תשע"ד, בוטלו מספר כתבי אישום כנגד נאשמים אשר יוצגו על ידי הקליניקה. במקרה אחד, הואשם פונה בן 56 ללא עבר פלילי, בתקיפת קרובת משפחתו. בפגישה מול התביעה הוגשו ראיות חדשות המפריכות את גרסת המתלוננת ושופכות אור חדש על נסיבות האישום, באופן שמבהיר כי המניע לתלונה הוא סכסוך ירושה ארוך בין הנאשם למתלוננת. במקרה אחר, הואשם פונה בן 20, נעדר עבר פלילי, בעבירה של החזקת סמים בכמות שאינה לצריכה עצמית בעת שנסע ברכב יחד עם חבריו. בפגישה שהתקיימה מול התביעה, הובהר כי בהיעדר ידיעה ושליטה של הנאשם בסמים, אשר היו מוסתרים ברכב שאינו שייך לו והוא אינו נוהג בו, לא מתקיימת החזקה קונסטרוקטיבית. לאור טיעונים אלו החליטה התביעה לחזור בה מכתב האישום.