מידעון 10

header10

יום ראשון, 18 לינואר, גיליון מס' 10

לקראת סיום הסמסטר הראשון המרכז לחינוך משפטי קליני מוציא לאור את מידעון מספר 10. אנו מאחלות/ים לכן/ם קריאה מעניינת ומהנה ונשמח מאד לקבל תגובות ולהמשיך את הדיאלוג בדף הפייסבוק של המרכז.

סגל המרכז לחינוך משפטי קליני

 

 

חדשות שוטפות מהנעשה בקליניקות:

 

safty

הקליניקה לזכויות בהליך הפלילי הביאה לחזרה מכתב  אישום בעקבות פרשנות חדשה לחוק סמכויות לשם שמירה על ביטחון הציבור 2005.

 

קרא/י עוד

 

 

 

hospital_nurse_patient

פרוייקט חדש של הקליניקה לזכויות ילדים ונוער בשיתוף  עם בית החולים הדסה לקידום הזכות לבריאות של ילדים ונוער יצא לדרך. במסגרת הפרויקט סטודנטיות וסטודנטים מהקליניקה נותנים סיוע משפטי לילדים/ות ומשפחותיהם המגיעים למרכז לילדים עם מחלות כרוניות.

  

קרא/י עוד

 

 

silhouette_man_hand

הקליניקה לזכויות נשים בעבודה ערכה במהלך שנת  הלימודים האחרונה דו"ח מיוחד בנושא מניעה וטיפול במקרי הטרדות מיניות בשירות המדינה, הבוחן את ההליך המשמעתי בשירות המדינה באופן כרונולוגי: משלב המניעה והעלאת מודעות בדבר תופעת ההטרדות המיניות, דרך שלב החקירה של תלונות על הטרדה מינית ועד לשלב השפיטה וקביעת העונש.

  קרא/י עוד

 

 

עו"ד בנעלי בית - ד"ר יפעת ביטון

 ifat"...רציתי להפוך לחלק ממערכת המשפט, על-אף שידעתי שהמערכת עצמה דורשת תיקון, ודווקא בשל סיבה זו,.."   

 קרא/י עוד

 

 

 

 

 

דבר הסטודנט - אלכס גורביץ'

"...מצאתי שבליווי ותמיכה של עורכת-דין מנוסה, אני יכול לעזור לאלו שזקוקים לכך. זו המשמעות של הלימודים שלי, ומצאתי אותה בעשייה משפטית במסגרת הקליניקה לזכויות אדם בינלאומיות..."

 
  קרא/י עוד

 

עדכונים מהעת האחרונה

 • רשם הוצאה לפועל בירושלים קיבל את בקשתה של הקליניקה לייצוג אוכלוסיות בפריפריה והורה על ביטול עיקול חשבון בנק של בני-זוג אשר הוכרו כחייבים מוגבלים באמצעים.

 • הקליניקה לכלכלה קהילתית וחברתית קיימה שולחן עגול בנושא "עסקים חברתיים- כיווני חקיקה אפשריים". 

 • בעקבות עתירה מנהלית שהגישה הקליניקה לזכויות אדם בינלאומיות  אושרה בוועדה המקומית לתכנון ולבנייה תכנית המתאר הכוללת בשכונת ערב א-סוואחרה. 

 • הקליניקה לזכויות נשים בעבודה פנתה לנציבות שירות המדינה ולממונה על קידום ושילוב נשים בשירות המדינה, בעניין מתן זכות ערר במקרה של סגירת תלונה על הטרדה מינית ובעניין הסדרת מערך ההדרכות למניעת הטרדות מיניות.  

 • הקליניקה לזכויות בהליך הפלילי הובילה לחזרת התביעה המשטרתית מהגשת כתב-אישום כנגד פונה, אשר הואשם בעבירת התפרעות בגין השתתפותו בהפגנה. 

 • הקליניקה לזכויות אדם בינלאומיות הגישה בקשה להקניית מעמד תושבות קבע לנער מחוסר אזרחות, שנולד בישראל וננטש עם לידתו בשל מחלה קשה.

 • המרכז לחינוך משפטי קליני קיים את המפגש הראשון בסדרה "כשפרקטיקה פוגשת אקדמיה", תחת הכותרת "שקט יורים - ביו הסתה לחופש הביטוי בעתות מלחמה".

 • המרכז לחינוך משפטי קליני קיים ביום זכויות האדם הבינלאומי כנס מיוחד בנושא  "זכויות אדם בירושלים - חלום או מציאות".

 לעדכונים בהרחבה לחצו כאן.

facebookyoutube

 

המרכז לחינוך משפטי קליני, האוניברסיטה העברית בירושלים
טל': 02-5882554

להסרה מרשימת התפוצה לחץ כאן
כל הזכויות שמורות, המרכז לחינוך משפטי קליני © 2014
 

 

 

 

מידעון 9

 

9newMainPicture

יום ראשון, 29 ליוני, גיליון מס' 9

המרכז לחינוך משפטי קליני מוציא לאור את מידעון מספר 9. אנו מאחלות/ים לכן/ם קריאה מעניינת ומהנה ונשמח מאד לקבל תגובות ולהמשיך את הדיאלוג בדף הפייסבוק של המרכז.

סגל המרכז לחינוך משפטי קליני

electricityImgהקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלות הגישה במהלך חודש יוני 2014 תביעה לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, כנגד חברת החשמל, בשם עובד שהופלה לרעה בקבלה לעבודה עקב מוגבלותו. התביעה מעלה טענה לאפליה בקבלה לעבודה, תוך שהיא שמה דגש על כך שחברת החשמל הפרה את חובתה לדאוג לייצוג הולם של א/נשים עם מוגבלות בקרב עובדיה, וזאת בניגוד לקבוע בסעיף 9 לחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות, תשנ"ח - 1998.  

קרא/י עוד

 

 

 

economyהקליניקה לכלכלה קהילתית וחברתית ערכה חוות דעת  המציעה פתרונות לקידום רכש מקומי ברשויות מקומיות, דרך תיקוני חקיקה וקידום הצעת חוק חדשה. חוות הדעת נכתבה על ידי הסטודנטים/יות בקליניקה, בהנחיית עו"ד לנא ורור ופרופ' ברק מדינה. חוות הדעת דנה בחסמים העומדים בפני עסקים קטנים מקומיים בנגישות למכרזי רשות ועל דרכים מוצעות לפתרון חסמים אלו ומתן עדיפות לעסקים מקומיים קטנים.

קרא/י עוד

 

 

paisמדי שנה מחולקים כספי הרווחים של מפעל הפיס, בסך של מאות מיליוני שקלים, לטובת פרויקטים בתחומי החינוך, החברה והתרבות ברשויות מקומיות ברחבי הארץ. בשנים האחרונות, רבו המקרים בהם מבקשים נושים של רשויות מקומיות, בעיקר עניות, להטיל עיקולים על כספים אלו על מנת לפרוע את חובותיהן כלפיהם. לאור התעצמותה של התופעה, התבקשה הקליניקה לייצוג אוכלוסיות בפריפריה לכתוב חוות דעת בנושא.  

קרא/י עוד

 

 

עו"ד בנעלי בית - פרופסור אביעד הכהןaviad

 "...בעיניי, המשפט הוא שליחות ולא רק מקצוע. חלק מ"תיקון עולם",..."   

קרא/י עוד

 

 

 

 

 

דבר הסטודנטית - קרן בן צבי

".... לאחר כשנה של עבודה מאומצת, נוכחתי לדעת שערכה של הקליניקה בא לידי ביטוי לא רק בממד המשפטי-מקצועי של הפעילות הקלינית,

אלא גם בממד החברתי...."
  קרא/י עוד

 

עדכונים מהעת האחרונה

 • הקליניקה לזכויות אדם בינלאומיות בשיתוף עם מרכז מינרבה ערכה במהלך חודש מאי  שולחן עגול בנושא הזכות לשירותי רווחה של קטינים מבקשי מקלט. במסגרת השולחן הוצג נייר עמדה בנושא אשר חובר על ידי  הקליניקה. 

 • בהתאם לבקשתה של הקליניקה לזכויות ילדים ונוער, ביום ה-11.6.14, הורה בית המשפט השלום ברחובות על מתן צו הרחקה לעבריין מין , המתגורר במרחק של כ-50 מ' מקטינה שנפגעה מינית על ידו. 

 • הקליניקה לזכויות נשים בעבודה קיימה שלוש הכשרות לעובדות/ים "כוח לעובדים" שמטרתן לסייע לארגון לקדם שוויון מגדרי במקומות עבודה באמצעות הסכמים קיבוציים. 

 • הקליניקה לכלכלה קהילתית וחברתית סייעה לבעל עסק זעיר בירושלים להגיש תביעה קטנה כנגד חברה אשר השכירה לו נכס לצורך הפעלת העסק.

 • במהלך חודש יוני נערכה סדנה עבור ארגוני החברה האזרחית, שעניינה כתיבת דו"חות צללים לוועדות זכויות האדם של האו"ם, על ידי הקליניקה לזכויות אדם בינלאומיות ומרכז מינרבה.

 • הקליניקה לזכויות ילדים ונוער קיימה במהלך חודש יוני ארבעה משפטים מבוימים במסגרת תוכנית "דיני רחוב". המשפטים הוצגו על ידי בני ובנות נוער ממעון "מסילה", שירות מבחן לנוער של מערב ומזרח ירושלים, והוסטל בית עלם.  

 • ב-2.6.14 קיימה הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלות פאנל בנושא אקטיביזם של אנשים עם מוגבלויות בישראל. הפאנל נסב סביב היישום הישראלי לעיקרון שנקבע ע"י אוכלוסיית האנשים עם מוגבלות בארה"ב: "Nothing about us without us".

 • ביום 12.6.14 הורה בית המשפט השלום בירושלים על דחיית כתב תביעה ללא צו להוצאות של רשות השידור כנגד ט.ד., אשר יוצג על ידי הקליניקה לייצוג אוכלוסיות בפריפריה.

 • בעקבות פעילות הקליניקה לזכויות בהליך הפלילי במהלך שנת הלימודים תשע"ד, בוטלו מספר כתבי אישום כנגד נאשמים אשר יוצגו על ידי הקליניקה.

לעדכונים בהרחבה לחצו כאן.

 

facebookyoutube

 

 

המרכז לחינוך משפטי קליני, האוניברסיטה העברית בירושלים
טל': 02-5882554

להסרה מרשימת התפוצה לחץ כאן
כל הזכויות שמורות, המרכז לחינוך משפטי קליני © 2014

 

 

 

הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלות

 

הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלות הגישה במהלך חודש יוני 2014 תביעה לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, כנגד חברת החשמל, בשם עובד שהופלה לרעה בקבלה לעבודה עקב מוגבלותו. התביעה מעלה טענה לאפליה בקבלה לעבודה, תוך שהיא שמה דגש על כך שחברת החשמל הפרה את חובתה לדאוג לייצוג הולם של א/נשים עם מוגבלות בקרב עובדיה, וזאת בניגוד לקבוע בסעיף 9 לחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות, תשנ"ח - 1998. 

 

התובע, מ', הינו אדם משכיל ובעל כישורים וניסיון מקצועי רב, המתמודד עם לקות שמיעה. בין השנים 1994 ל-2013, הגיש מ' מועמדות למספר רב של תפקידים במחוזות שונים של חברת החשמל, אך מועמדותו נדחתה פעם אחר פעם מבלי שנבחנה לעומק, וזאת על אף שעמד בדרישות התפקיד, ומבלי שנמסר לו נימוק ענייני כלשהו לדחייה. לטענת התובע, הסיבה לדחייתו הגורפת היא הסתמכות חברת החשמל על המלצתה של וועדה רפואית פנימית, אשר בדקה אותו בשנת 1994, והגיעה למסקנה כי אין לקבלו לעבודה עקב מוגבלותו.

 

בתביעה נטען, כי אפליית התובע ודחייתו על הסף, פעם אחר פעם, אך בשל היותו אדם עם מוגבלות, ועל אף שהוא בעל הכישורים וההשכלה המתאימים לתפקיד - גרמה לפגיעה קשה בכבודו, ולתחושה קשה של השפלה ועלבון. עוד נטען, כי בכך שחברת החשמל לא בחנה את מועמדותו של התובע לעומק, היא הפרה את חובתה לייצוג הולם של אנשים עם מוגבלויות, הקבועה בסעיף 9 לחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות. סעיף 9(א) לחוק השוויון מחייב את כל מעסיק המעסיק מעל 25 עובדים, לפעול למען ייצוג הולם של א/נשים עם מוגבלות בקרב עובדיו. הוראה זו חלה, כמובן, גם על חברת החשמל. לטענת התובע, החובה האמורה חלה על חברת החשמל ביתר שאת, נוכח היותה גוף ציבורי או לחלופין גוף דו-מהותי, שהינו בעל מונופול בתחום אספקת שירותי החשמל בישראל, ומעסיק אלפי עובדים בישראל.

 

החומרה שבאי קיומה של חובת הייצוג ההולם הקבועה בסעיף 9 לחוק השוויון מתחדדת נוכח תמונת המצב העגומה ביחס לסטטיסטיקה של השתלבות אנשים עם מוגבלות בשוק העבודה הישראלי. כפי שעולה מן הדו"ח הסטטיסטי השנתי של נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, אחוז האנשים שאינם מועסקים כלל עומד על 45% בקרב אנשים עם מוגבלות, וזאת לעומת 24% בלבד בקרב האוכלוסיה הכללית. גם כאשר אנשים עם מוגבלות מצליחים להשתלב בשוק העבודה, שכרם הממוצע נמוך בעשרות אחוזים לעומת עובדים ללא מוגבלות, ולרוב הם אינם מועסקים במסגרת של משרות ניהוליות ו/או בכירות. מכאן עולה החשיבות של חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות בכלל, ופרק התעסוקה שבו בפרט.

 

לכתב התביעה לחץ כאן.

 

electricityImg

 

הקליניקה לייצוג אוכלוסיות בפריפריה

 

מדי שנה מחולקים כספי הרווחים של מפעל הפיס, בסך של מאות מיליוני שקלים, לטובת פרויקטים בתחומי החינוך, החברה והתרבות ברשויות מקומיות ברחבי הארץ. בשנים האחרונות, רבו המקרים בהם מבקשים נושים של רשויות מקומיות, בעיקר עניות, להטיל עיקולים על כספים אלו על מנת לפרוע את חובותיהן כלפיהם. לאור התעצמותה של התופעה, התבקשה הקליניקה לייצוג אוכלוסיות בפריפריה לכתוב חוות דעת בנושא.

 

בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה בה חלק גדול מכיתות הלימוד בישראל נבנות מכספי מפעל הפיס. בנוסף, מפעל הפיס הפך להיות גורם מרכזי המספק תרבות העשרה וחינוך בשעות אחר הצהריים לילדים. יחד עם זאת, כספי מפעל הפיס אינם מוגנים מפני עיקולים, דבר המאפשר לנושים של רשויות מקומיות לעקל כספים אלה. בחינה של היקפי תופעת הבקשות לעיקול כספי מפעל הפיס, מגלה כי מרבית הבקשות מופנות כנגד רשויות מקומיות מוחלשות הנמצאות במצב כלכלי קשה ונמצאות חייבות לנושים שונים. חוות הדעת של הקליניקה לייצוג אוכלוסיות בפריפריה עוסקת בשאלה האם יש לאפשר עיקול כספי מפעל הפיס המיועדים להיות מועברים לרשויות מקומיות עניות לצרכי חינוך ומוסדות ציבור, ומהן המשמעויות החברתיות של פרקטיקה המאפשרת הטלת עיקולים על כספים אלו.

 

בפתח הדיון מתייחסת חוות הדעת לכך שחלוקת רווחיו של מפעל הפיס לרשויות המקומיות מתבצעת על פי מדיניות של "הקצאה מתקנת": ככל שדירוגה החברתי-כלכלי של הרשות נמוך יותר וככל שהיא רחוקה יותר ממרכזי הערים הגדולות - כך יגדל חלקה היחסי בחלוקת כספי הרווחים של מפעל הפיס. כלומר, ביסודה של מדיניות חלוקת כספי מפעל הפיס ניצב הרציונל של צמצום הפערים הכלכליים-חברתיים בין רשויות מקומיות שונות. אישור עיקול הכספים יוצר מצב בו לא זאת בלבד שהכספים אינם מממשים את תכליתם הפרוגרסיבית והמתקנת לצמצום הפערים בחינוך - בסופו של דבר הם כלל אינם מגיעים אל הרשויות החלשות מבחינה חברתית-כלכלית, אשר זקוקות להם באופן הדחוף ביותר, וכך נמנעת מהן האפשרות לקדם את האוכלוסיות המתגוררות בתחומן.

 

לאור זאת, עמדת הקליניקה היא כי אין לאפשר הטלת עיקול על הכספים, בראש ובראשונה משום שאישור הטלת העיקול ייצור מצב בו חלוקת הכספים של המוסד איננה שוויונית ופוגעת בעקרון הצדק החלוקתי. במצב דברים זה, הכספים 'מדלגים' מעל לרשויות החלשות מבחינה כלכלית, ומגיעים היישר לנושים. גם אם אין באישור עיקול הכספים משום הפלייה ישירה של הרשויות המוחלשות, הרי שבמבחן התוצאה המפלה, ברור כי אותן הרשויות שחרב העיקול מתנופפת מעל לראשיהן, הן ברובן המוחלט רשויות אשר נמצאות בחלקו התחתון של המדד החברתי-כלכלי, והן אלו אשר תיפגענה ככל שתאושר בקשת העיקול.

 

לזאת יש להוסיף כי מלבד משרד החינוך, מפעל הפיס משמש כיום כגוף הגדול ביותר המממן ובונה בתי ספר וגני ילדים בישראל. משכך, בעיקול כספי הרווחים המועברים ממפעל הפיס לרשויות המקומיות החלשות, יש גם משום פגיעה בזכותם לחינוך של התלמידים/ות המתגוררים/ות בתחומי רשויות אלו.

 

בנוסף לטענות החוקתיות, בהסתמך על חוק יסודות התקציב וחוק רשויות מקומיות (ייעוד כספי הקצבות והגנת נכסים למטרות חינוך), תש"ס-2000, נטען כי האינטרס הציבורי המובהק הוא כי כספים המועברים למועצות מקומיות למטרות ברורות ומוגדרות ('כספים צבועים') יהיו מוגנים מעיקול ולא ייעשה בהם שימוש אחר מהמטרה לשמה הועברו למועצה המקומית, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בכספים המיועדים לחינוך. בהגנה על כספים כאלו מעיקול יש אף משום ייצוג אינטרס של תושבים/ות, אשר עשויים במצבים מסוימים למצוא עצמם שבויים בידי רשות מקומית שתבחר, מרצון או מכורח, לנתב כספים האמורים להגיע לקידום מטרות בתחומי החינוך, החברה והרווחה, לשם כיסוי חובות הנובעים מבעיות כלכליות של הרשות עצמה.

 

עוד נטען בחוות-הדעת כי לאור מבחני המידתיות והסבירות, במסגרת ניהול הליך העיקול יש לבחור בהסדר אשר פגיעתו באינטרס הציבורי פחותה ומידתית יותר, ולצמצם את הפגיעה בתושבים/ות במסגרת ביצוע ההליך.

 

אישור בקשות העיקול עלול ליצור תקדים מסוכן, אשר הנפגעים הישירים ממנו יהיו תושבי/ות יישובי הפריפריה החברתית-גאוגרפית בישראל, אשר זקוקים לכספים אלו כדי לממש את זכותם לחינוך באופן שוויוני. באישור העיקול יש כדי למנוע מאותן רשויות לבנות כיתות, ולספק את התנאים החיוניים לכל תלמידה ותלמיד במדינת ישראל, כדי להצליח.

 

לקריאת חוות הדעת לחץ כאן.

 

הקליניקה לכלכלה קהילתית וחברתית

 

הקליניקה לכלכלה קהילתית וחברתית ערכה חוות דעת המציעה פתרונות לקידום רכש מקומי ברשויות מקומיות, דרך תיקוני חקיקה וקידום הצעת חוק חדשה. חוות הדעת נכתבה על ידי הסטודנטים/יות בקליניקה, בהנחיית עו"ד לנא ורור ופרופ' ברק מדינה. חוות הדעת דנה בחסמים העומדים בפני עסקים קטנים מקומיים בנגישות למכרזי רשות ועל דרכים מוצעות לפתרון חסמים אלו ומתן עדיפות לעסקים מקומיים קטנים.

 

רכש מקומי הינו אמצעי משמעותי לקידום עסקים זעירים ובינוניים, אולם הטמעת השימוש בו בהקשר הישראלי, עודנה מצויה בראשית הדרך. המונח "רכש מקומי" מתייחס לרכישת טובין ושירותים מיצרנים וספקים מקומיים, על ידי רשויות וגופים ציבוריים, כמו גם על ידי פרטים המבקשים לקדם את הכלכלה המקומית באזור מגוריהם. באזורי הפריפריה הגיאוגרפית-חברתית בישראל, פעמים רבות הספקים המקומיים הנם בעלי עסקים קטנים ובינוניים (להבדיל מתאגידי שירות והפצה גדולים), אשר היכולת והסיכויים שלהם להצליח להשתלב במכרזים ציבוריים, נמוכים בצורה משמעותית מאלו של תאגידי השירות וההפצה הגדולים. יחד עם זאת, בשל חיוניותם של עסקים מקומיים לתחזוקת ולהנעת הכלכלה המקומית, כמו גם לחיזוק המרקם החברתי והתרבותי המקומי ועוד -  ישנה חשיבות מיוחדת במתן הקלות והנגשה של המכרזים הציבוריים לספקים המקומיים.

 

בעקבות פנייה של ארגון שתיל (פרויקט כמ"מ - כלכלה מקומית מקיימת), אל הקליניקה לכלכלה קהילתית וחברתית - הקליניקה ערכה חוות דעת שמטרתה לספק מענה לסוגיות המשפטיות העולות מקידום עקרון הרכש המקומי. חוות הדעת הוכנה, בין היתר, על רקע הצעת חוק הרשויות המקומיות (העדפה במכרז לתושבי רשות מקומית המצויה בתחום אזור עדיפות לאומית), התשע"ד–2013, אשר הוגשה על ידי חבר הכנסת אראל מרגלית וחברי כנסת נוספים. הצעת החוק מעלה, לראשונה במסגרת של חקיקה ראשית, את האפשרות להעדיף עסקים מקומיים קטנים על פני עסקים גדולים, בתחרות על מכרז של רשות מקומית. הצעת החוק מגבילה את תחולתה לאזורי עדיפות לאומית ומבקשת לקדם הכרה גם בעסקים חברתיים וכן מתן עדיפות לעסקים אלו.

 

חוות הדעת מתייחסת לסוגיית החסמים העומדים בפני עסקים קטנים מקומיים בהתמודדות על מכרזים מקומיים -  כדוגמת הדרישה למתן ערבויות גבוהות, חסמי ידע וגישה למכרזים, היקף העבודה הנדרש וכוח האדם המבצע ועוד. חוות הדעת סוקרת גם את מה שנעשה עד היום בתחום וכן מציגה מספר פתרונות נהוגים בעולם. כך לדוגמא מופיע בחוות הדעת מודל אשר אומץ באנגליה, במסגרתו הוקמו צוותים מיוחדים ברשויות המקומיות, על מנת לסייע לבעלי עסקים קטנים במילוי טפסי המכרז. חוות הדעת מציגה גם את המודל אשר אומץ באיטליה, המאפשר התאגדות לא פורמאלית של מספר עסקים קטנים, לצורך הגשת מועמדות משותפת למכרז.

 

במסגרת חוות הדעת, מעלה הקליניקה מספר פתרונות אפשריים למצב הקיים:

 1. החלת הוראה מס' 7.12.7 של החשב הכללי, אשר במסגרתה ניתנה הנחייה למשרדי הממשלה אודות הפעולות הנדרשות לשילוב עסקים קטנים ובינוניים ברכש הממשלתי על רשויות מקומיות.
   

 2. קידום תיקון לתקנות העיריות (מכרזים) תשמ"ח-1987, ומתן עדיפות לעסקים מקומיים קטנים בהתקשרויות פטורות ממכרז או במכרזים קטנים.
   

 3. תיקון בחוק חובת מכרזים, תשנ"ב-1992.
   
 4. קידום חקיקה ראשית אשר מטרתה פתרון החסמים העומדים בפני עסקים קטנים מקומיים וכן מתן עדיפות בחוק לאלו. 
   

 5. המשך קידום הצעת חוק "עידוד עסקים קטנים ובינוניים בישראל, התשע"ב -2012" אשר תכליתה לסייע לעסקים קטנים ולהסיר חסמים העומדים בפני עסקים קטנים, בהגשת מועמדות למכרזים.

 

המבקשים/ות לעיין בחוות הדעת מוזמנים/ות לפנות לעו"ד לנא ורור בכתובת האימייל: warwarlana@hotmail.com

 

economy