Table of Contents

משפט מבוים

 

בתחילת חודש יוני התקיימו ארבעה משפטים מבוימים במסגרת פרויקט "דיני רחוב" בקליניקה לזכויות ילדים ונוער.  העבודה על המשפטים המבוימים לוותה, כתמיד, בהתרגשות ותחושת חגיגיות, והיוותה את שיאו של הפרויקט, המתמקד בהעצמה של נערים ונערות בסיכון. כך, במהלך השנה, הסטודנטיות/ים שפעלו במסגרת הפרויקט "דיני הרחוב", לימדו את הנערים/ות סוגיות שונות בדיני ילדים ונוער ועל המשפט בכלל - זכויות בהליך הפלילי, דיני נזיקין, חוזים, דיני עבודה ועוד. בסיום התוכנית התקיים המשפט המבוים, אותו כתבו הנערים והנערות יחד עם הסטודנטים ויישמו בפועל את כל התפקידים בו: הם שימשו כעורכי הדין, הנאשמים, העדים והקורבנות של המשפט, מרצים מן הפקולטה שימשו כשופטים, ובסוף המשפט קבל/ה כל נער ונערה תעודה המעידה על כך שהם סיימו קורס בפקולטה למשפטים.


פרויקט "דיני רחוב" שונה בנוף עריכת הדין החברתית. בעוד עריכת דין חברתית "קלאסית" מתבססת על ייצוג תיקים, מתן סיוע משפטי לאוכלוסיות מוחלשות או הובלה של פרויקטים רחבים באמצעות ארגז הכלים המשפטי - הרעיון העומד מאחורי פרויקט "דיני רחוב" מבוסס על העצמה ושימוש במשפט ככלי חברתי על מנת להעניק לנערים ולנערות ידע והבנה שהמשפט הוא משאב ציבורי שיכול וצריך לשרת גם אותם. כך, מושגות שתי תוצאות חשובות: הידע המשפטי הופך להיות נחלתם של יותר אנשים מחוץ לקהילה המשפטית; ובה בעת המשפט משמש גם ככלי טיפולי (תרפויטי). 


הנגשת המשפט מתבססת על ההבנה כי המשפט הינו משאב ציבורי שיש להנגיש אותו לחברה בכללותה ולאוכלוסיות מוחלשות בפרט, אשר פעמים רבות נתקלות בו דווקא בצמתים שליליים בחייהם. באמצעות רכישת ידע על מערכת המשפט, ועל הזכויות והחובות הנגזרות ממנה, הנערות והנערים מבינים כי המשפט הוא משאב ציבורי ששייך גם להם ולמדים כיצד לעשות בו שימוש לטובתם, באופן מעצים ומושכל.


הלמידה האקטיבית של מערכת המשפט, היוותה עבור הנערים/ות גם מעין הליך טיפולי.  המשפט ככלי טיפולי היא תיאוריה שהתפתחה בשני העשורים האחרונים, המבקשת להסתכל על המשפט באופן שונה מהתפיסה ה'טהורה' של המשפט כדרך לפתרון סכסוכים באמצעות כללים. תפיסה זו שמה במרכז את הצרכים, הרגשות ותחושת הצדק של הצדדים המעורבים בהליך ואת ההשפעות של ההליך המשפטי על הצדדים המעורבים בו. הנערים והנערות המשתתפים בפרויקט התמודדו בחייהם עם  משברים שונים: חלקם הוצאו מהבית בעקבות התעללות והזנחה, חלקם עברו עבירות פליליות וכולם היו קורבנות בצורה כזאת או אחרת. ההתמודדות שלהם עם מערכת המשפט מלווה לרוב בקונוטציות שליליות ובתחושת בגידה מעולם 'המבוגרים'. במובנים אלה פרויקט "דיני רחוב" והשימוש ההוליסטי שהוא עושה במשפט, רואה בהליך המשפטי ככלי טיפולי, דבר המגיע לשיאו במשפטים המבוימים. זאת משום שהנערים עצמם הם אלו שכותבים את הטקסט ומשחקים את כל התפקידים במשפט, ובתוך כך ניתנת להם תחושת מסוגלות והצלחה שרובם לא חוו עד כה.


לשם המחשה, אחד הנערים שהשתתף בעבר בסדנא ושימש במשפט המבוים כעורך דין, החליט, בתום שנת הפעילות ולאחר השתתפותו במשפט המבוים, שהוא רוצה להיות עו"ד. מדובר בנער שהיה במרכז לגמילה מסמים ואלכוהול וסיפור החיים שלו מלא כישלונות והתמודדות עם קשיים. ההשתתפות בסדנא נתנה לו את הכוחות והאמונה בעצמו שהוא יכול, העניקה לו טעימה קטנה מהעשייה המשפטית, וברבות השנים אותו נער אכן פנה ללמוד משפטים. דוגמא חיה נוספת, מהמשפט המבוים האחרון של קבוצת 'מסילה' שהתקיים השנה, היא של אחת הנערות אשר קראה בקול עם קבלת התעודה בסיום המשפט: "אמא זאת התעודה הראשונה שאני מקבלת בחיים"...

 

 

עו"ד שירן רייכנברג, מנהלת התוכנית "דיני רחוב" בקליניקה לזכויות ילדים ונוער.

 

 

mevuyam600