מפעילות הקליניקה

עדכונים מפעילות הקליניקה בשנת תשע"ח

כללי:

הקליניקה לזכויות בהליך הפלילי טיפלה השנה ב-35 תיקים, מתוכם 20 תיקים פליליים בבתי משפט. מתוך עשרה התיקים שהסתיימו השנה, שישה הסתיימו בחזרה מכתב אישום וארבעה בהסדרי טיעון (בהם נפסק שירות לתועלת הציבור או מאסר על תנאי).

השנה החלה הקליניקה לקבל תיקים ופניות ממוקדי שטח כמו עלם, המרכז האפריקאי בירושלים, גלגל ועוד, זאת לצד קבלת התיקים באמצעות הסניגוריה הציבורית כמקובל בעבר. בנוסף, שיתפה הקליניקה פעולה עם מטה המאבק להעלאת יהודי אתיופיה, וזאת בעקבות מעצרים של חברי הקבוצה, אשר הוזמנו לחקירות ונפתחו נגדם תיקים פלילים בעקבות הפגנות שבועיות כנגד שר הפנים.

גם השנה הפעילה הקליניקה סדנה בשיתוף פעולה עם שירות המבחן בירושלים. בסדנא השתתפו כ-20 משתתפים, כולם תחת צו פיקוח שירות מבחן בשלב כלשהוא של הליך משפטי. הסדנא כללה הרצאות שבועיות של הסטודנטים/ות, מנחה הקליניקה, הסניגור הציבורי ונציג המחלקה לחקירת שוטרים. בסוף השנה התקיים אירוע של משפט מבוים בו נטלו חלק המשתתפים בהצגת מקרה משפטי בפני מושב שופטים וקהל רחב שהגיע לצפות יחד עם בני המשפחה.

 

דוגמאות בולטות של תיקים:

 1. הקליניקה סייעה לאסיר לצאת מאגף ענישה ולקבל טיפול ייחודי לעברייני מין.  הקליניקה הפלילית מלווה בחור צעיר (כבן 21) המרצה עונש מאסר על ביצוע עבירות מין קשות בקטינים בעניין טענותיו על התעללות בכלא בגין נטיותיו המיניות (התיק מטופל גם על ידי הקליניקה לרב תרבותיות ומגוון לצורך בחינת אפשרות הגשת תביעה נזיקית). בעקבות בקשתו להגיש תלונה בפני חוקר משטרה על תקיפה מינית שעבר, קבע הקמ"ן כי מדובר בתלונת שווא, והאסיר הועבר לאגף ענישה. עוד למחרת בבוקר הוא נשפט על עבירת משמעת ישנה ונידון לחמישה ימי מחבוש. לאחר הפעלת לחץ על שב"ס (לרבות כתיבת טיוטת עתירה) שוחרר האסיר מהאגף והוחזר לתאו. בהמשך, בעקבות טיפול ודרישה של הקליניקה הועבר האסיר לכלא ניצן שום הוא מקבל טיפול ייעודי לעברייני מין.

   

 2. הקליניקה הביאה לביטול כתב אישום כנגד צעירה פלסטינית אשר החזיקה בסכין ללא כל כוונה פלילית. אזרחית ישראלית תושבת מזרח ירושלים נתפסה עם סכין מוסתרת ככרטיס אשראי במחסום קלנדיה. רק כעבור שנתיים הוגש כנגדה כתב אישום על החזקת סכין. הצעירה הינה ללא עבר פלילי, בעלת תואר שני, עובדת כרוקחת בירושלים המערבית. בשימוע שנערך לנאשמת (לבקשת הקליניקה) נטען כי כתב האישום הוגש באיחור בניגוד להמלצת היועמ"ש, עיכוב זה פגע ביכולתה של הצעירה להציג הגנה (שכן כבר לא יכלה להציג את היסטוריית הקנייה באי.ביי המוכיחה כי נהגה לקנות חפצים "קטנים" כהגדרתה). כמו כן הנאשמת כלל לא זכרה שהסכין נמצאת בין כליה כאשר הגיעה למחסום. בנוסף נטען כי רישום פלילי יפגע בהמשך עבודתה כרוקחת. לאחר השימוע, וקבלת אישור מפקד המחוז, חזרה בה המדינה מכתב האישום.

   

כנסים ואירועים עיקריים:

 1. הקליניקה הפלילית בשיתוף קליניקת החפות קיימה מפגש "פרקטיקה פוגשת אקדמיה" בנושא הודאות שווא. במפגש הוקרן חלק מהסרט "הודאה תחת השפעה" ולאחר מכן נערך דו-שיח בין עו"ד נורית ליטמן, המשנה לפרקליט המדינה לעניינים מיוחדים ובעברה פרקליטת מחוז ירושלים וד"ר חגית לרנאו המשנה לסניגור הארצי, בהנחיית עו"ד ענת הורוויץ. למפגש הגיעו למעלה מ-100 משתתפים ובניהם סטודנטים/ות, סניגורים/ות, חברי סגל ועוד.

   

 

עדכונים מפעילות הקליניקה בתשע"ז

 1. במהלך שנת הלימודים תשע"ז יוצגו 35 נאשמים וחשודים בהליכים פליליים. בתיקים אלו נכתבו 87 מסמכים משפטיים (ובכלל זה כתבי בית דין). 

   

 2. ב-12 מהתיקים תוקן כתב האישום ונחתמה עסקת טיעון, בארבעה מהתיקים נמחק כתב האישום, בתיק אחד עוכבו ההליכים ותיק אחד נסגר בשל אי הרשעה. יתר התיקים עדיין מתנהלים.

   

 3. חזרה מכתב אישום: הקליניקה ייצגה פונה שהואשם בעבירות של הפרעה לשוטר ואיומים, משום שבמהלך התפרעות, אליה לא היה שייך, סירב להישמע להוראות השוטרים ואף איים על אחד מהם. הקליניקה טענה כי מדובר בזוטי דברים אשר אינם מצדיקים קיום הליך פלילי, בעיקר נוכח העובדה שלפונה אין עבר פלילי והוא בעיצומם של לימודי הנהלת חשבונות כאשר הרשעה עלולה לפגוע בו בעתיד. התביעה קיבלה את עמדת הקליניקה וחזרה בה מכתב האישום. 

   

 4. חזרה מכתב אישום בעבירת איומים: הקליניקה ייצגה נאשמת שהוגש כנגדה כתב אישום בגין איומים. נסיבות כתב האישום מלמדות כי אחותה של הנאשמת טענה כי המתלונן אנס אותה. בסערת רגשות, ולאחר שראתה את אחותה במצב קשה, יצרה קשר עם המתלונן ואמרה כי "תראה לו מה זה". בהמשך האחות חזרה בה והודתה כי הגישה תלונת שווא. התביעה החליטה להגיש כתב אישום נגד הנאשמת ובעלה בגין איומים. למרות הסדר הטיעון עם בעלה של הנאשמת שקבע עונש של מאסר על תנאי, דחתה הקליניקה הצעה דומה. עיקר הטענות נגעו להעדר העבר הפלילי של הנאשמת, וסערת הרגשות הקיצונית בה הייתה שרויה. בנוסף נטען כי אמירתה למתלונן יכולה להתפרש גם כפעולה שהיא כדין, ולחילופין מדובר באמירה שגורה שאמירתה היא בגדר זוטי דברים, לא כל שכן בנסיבות תיק זה. לאור טיעונים אלו הסכימה התביעה לחזור בה מכתב האישום. 

   

 5. חזרה מכתב אישום בעבירת תקיפה: הנאשם הועמד לדין בגין תקיפה בנסיבות מחמירות ופציעה באמצעות סכין יחד עם שני נאשמים נוספים, בגין כך שתקפו בצוותא טרמפיסט שלקחו ברכבם. למרות ששני הנאשמים האחרים הודו במסגרת טיעון, סברה הקליניקה כי הראיות מחזקות את גרסת הנאשם לפיה רק ניסה להפריד בין הניצים, ומשכך נקבע התיק להוכחות. לאחר שהמתלונן לא הגיע לדיון ואף טען כי אינו זוכר במדויק את האירועים, התביעה החליטה לחזור בה מכתב האישום.

   

 6. גם השנה, בדומה לשנים עברו, קיימה הקליניקה סדרת סדנאות לקבוצת שירות מבחן בנושאי חוק ומשפט. אירוע הסיום של הסדנא נערך בחודש יוני 2017 וכלל משפט מבוים בפקולטה למשפטים, בהשתתפות משתתפי הסדנא ומרצים מן הפקולטה. 

   

 7. הקליניקה ערכה את המפגש הראשון בסדרה "פרקטיקה פוגשת אקדמיה", בנושא "פרסום חומרי חקירה – זכויות הנאשם מול זכות הציבור לדעת." את הכנס פתחה הרצאת פתיחה של שופטת ביהמ"ש העליון בדימוס דליה דורנר ולאחריה התקיים פאנל בהשתתפות הסניגורית הציבורית הארצית לשעבר ענבל רובינשטיין, פרופ' משה נגבי ופרופ' רינת קיטאי סנג'רו. את הפאנל הנחה ד"ר איתי פלדור מהפקולטה למשפטים.  

   

 8. במסגרת הלימודים ערכה הקליניקה סיור במגרש הרוסים. במסגרת הסיור הכירו  הסטודנטים/יות  את תנאי המעצר ושוחחו עם סוהרים וסוהרות המופקדים על תאי המעצר.

   

 9. במסגרת השנה השתתפו בשיעורי הקליניקה מרצים אורחים רבים המייצגים היבטים שונים של ההליך הפלילי, ביניהם: עו"ד קרן אבלין-הרץ (מנהלת המחלקה למשפטים חוזרים בסניגוריה הציבורית הארצית), פרופ' אבי דומב (תת ניצב בדימוס, לשעבר ראש המחלקה לזיהוי פלילי במשטרת ישראל), עו"ד דורי פינטו (הסניגור הציבורי המחוזי בירושלים), עו"ד גיל שפירא (מנהל מחלקה ממונה על ייצוג אסירים בסניגוריה הציבורית הארצית), השופט שמואל הרבסט, עו"ד רענן גלעדי (מנהל מחלקה משפט מנהלי בסניגוריה הציבורית הארצית), עו"ד נוחי פוליטיס (מנהלת מחלקת החנינות במשרד המשפטים), ד"ר מאיה פורמן (המרכז הלאומי לרפואה משפטית, משרד הבריאות), ד"ר דניאלה בייניש (בית המשפט הקהילתי) ועו"ד דוד ברהום.