מפעילות הקליניקה

עדכונים מפעילות הקליניקה בשנת תשע"ח

 1. הקליניקה לרב תרבותיות ומגוון שלחה מכתב התראה לחנות נוחות בחולון, בעניין הפליה בכניסה וקבלת שירות בחנות. פנייה זו מקורה בסירוב של המוכר לאפשר לפונה להיכנס לחנות או לקבל שירות, תוך שהוא מכנה אותה "קוקסינלית". הפונה הופנתה אל הקליניקה דרך מטה המאבק בזנות ובסחר בבני אדם.

 

עדכונים מפעילות הקליניקה בשנת תשע"ז

 1. במהלך שנת הלימודים תשע"ז טיפלה קליניקה לרב-תרבותיות ומגוון בעשרה תיקים, בהם שלושה תיקים שהגיעו לערכאות שיפוטיות. בהמשך לפניות אלה נוסחו 26 מסמכים משפטיים.

   

 2. הקליניקה פרסמה גם השנה את Diversity Now (״מגוון עכשיו״) – ניוזלטר על נושאי מגוון ורב תרבותיות שהופץ בעברית, בערבית ובאנגלית. הניוזלטר עוסק בפעילות הקליניקה, וכן מביא חדשות מהארץ והעולם בנושאים אלה. 

   

 3. הקליניקה כתבה וערכה שלושה ניירות עמדה והשלימה את עריכתו של דו"ח מחקרי.

   

 4. הקליניקה לרב תרבותיות ומגוון הגישה תביעה על פרופיילינג כנגד משרד התחבורה וחברות האבטחה המפעילות את יחידת האבטחה הציבורית בירושלים. בתביעה, טוענת הקליניקה כי שד'א אזרבגה, סטודנטית באוניברסיטה העברית, היתה מושא לתיוג אתני בעת שנסעה בתחבורה הציבורית בירושלים: היא נדרשה להזדהות בשל מוצאה הערבי, הורדה מהאוטובוס באמצע הדרך, ואחד המאבטחים אף הפעיל כנגדה כוח בעת שערך חיפוש בכליה. הקליניקה טוענת כי יש באופן הביצוע של הבידוק הביטחוני משום הפרה של חוק איסור ההפליה במוצרים ושירותים, של חוק סמכויות לשמירה על ביטחון הציבור וכן של זכויותיה החוקתיות של התובעת, לרבות הזכות לשוויון ולכבוד. בעקבות פניית הקליניקה, הודיע ראש אגף הביטחון במשרד התחבורה על שינוי נהלי האבטחה בתחבורה הציבורית.

   

 5. הקליניקה פנתה לשר הבריאות והתריעה על פגיעה חמורה בהיקף השירותים הניתנים במסגרת הוועדה הארצית לניתוחים לשינוי מין. לצמצום השירותים הרפואיים הניתנים במישור זה לקהילה הטרנסג'נדרית משמעויות חברתיות קשות, באשר אי מתן השירותים מוביל אינדיבידואלים/ות לפנייה לשוק הניתוחים הפרטיים בחו"ל, שירות שרבים/ות אינם יכולים להרשות לעצמם. גורמים בקהילה מדווחים על הידרדרות לזנות לטובת מימון הניתוחים, כמו גם אחוזי אובדנות גבוהים בקהילה נוכח התסכול מהאפליה בכל זירות החיים.

   

 6. בעקבות תלונת הקליניקה הוגש כתב אישום חמור נגד שוטר שביזה והשפיל טרנסג'נדרית. המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) הגישה כתב אישום חמור נגד שוטר תנועה המואשם כי ביזה והשפיל אישה טרנסג'נדרית על ידי פרסום תמונתה כשפלג גופה העליון חשוף, וזאת בקבוצת הווטסאפ המשטרתית. הקליניקה מלווה את המתלוננת לאורך משפטו של השוטר, שהכרעת הדין בעניינו צפויה בקרוב.  

   

 7. בעקבות תביעה של הקליניקה חברת "רדיו ללא הפסקה" פיצתה סטודנטית ב-25 אלף שקלים. בית המשפט פסק כי תחנת הרדיו תפצה צעירה, סטודנטית באוניברסיטה העברית, לאחר שהתחנה פרסמה תמונה של הסטודנטית שצולמה ברשות הרבים, כאילוסטרציה לתמיכה במחבל. במהלך הדיון הסכימה תחנת הרדיו לפצות את הסטודנטית ב-25 אלף שקלים. השופט אברהם רובין נתן להסכמות בין הצדדים תוקף של פסק דין.

   

 8. נייר עמדה בעניין פרופיילינג בישראל ובעולם. הנייר, אשר מתעד מקרי פרופיילינג של אוכלוסיות מיעוטים שונות לרבות ערבים-פלסטינים ויוצאי אתיופיה, לצד לקחים מהעולם, הוצג במסגרת כנס בנושא פרופיילינג, שנערך בחודש יוני 2017.

   

 9. הקליניקה השתתפה באירועי יום זכויות קהילת הלהט"ב בכנסת. לצד התכנסות השדולה הגאה בכנסת, התקיימו דיונים מיוחדים בתשע ועדות הכנסת לרבות דיון בוועדת הפנים שבו נכחו הסטודנטים לצד ארגונים שהקליניקה פועלת בשיתוף פעולה עימם, ביניהם האגודה למען הלהט"ב ופרויקט גילה להעצמה טרנסית.

   

 10. סטודנטים בקליניקה השתתפו בדיון שנערך בוועדת הכנסת לענייני ביקורת המדינה, ועסק בעניין התנהלות רשויות המדינה בטיפול בקהילה הטרנסג'נדרית בישראל, זאת כחלק מהמעקב שעורכת הקליניקה אחר מחדלים בהתנהלות הרשויות בנושא זה. הקליניקה מעניקה לארגוני הקהילה, לרבות ארגון גילה להעצמה טרנסית.

   

 11. "זאת לא הדרך" – נייר עמדה בעניין התוכניות המבדלות ליוצאי אתיופיה. הקליניקה מעניקה סיוע משפטי לאגודת יהודי אתיופיה במאבקה לשוויון בחינוך. במסגרת הפרויקט, הוסיפה הקליניקה לפעול השנה בכנסת לביטול התוכניות המבדלות במערכת החינוך, לרבות על ידי הצגת הנייר שחיברה, "זאת לא הדרך" בוועדת השקיפות של הכנסת ובפורומים נוספים.

   

 12. הקליניקה ערכה בחודש יוני 2017 אירוע לפעילים ואקדמאים בנושא פרופיילינג בישראל, בהשתתפות פרופ' מיכאיל קרייני דיקן הפקולטה, פרופ' ברק מדינה, ד"ר סיימון פרי מהמכון לקרימינולוגיה ועו"ד נעמי לבנקרון, יחד עם נפגעי פרופיילינג, פעילים חברתיים וסטודנטים. במהלך הכנס, חנכה הקליניקה את קמפיין "Stop Profiling: Look at Me", שנועד להגביר את המודעות לתופעות של תיוג אתני ("פרופיילינג") בישראל כלפי קבוצות מיעוט. במסגרת כך, יצרה הקליניקה סרטון יחד עם תלמידת הקורס "המדינה זה אני" בבית הספר לאמנות בצלאל. לטובת הסרטון, סטודנטים בקליניקה ערכו ראיונות עם נפגעי פרופיילינג ותצפית בתחנה המרכזית ירושלים.

   

 13. הקליניקה קיימה את "אינתי בתיחכי ערבי"אירוע דו-לשוני של אמנות, אקדמיה ולימוד חוויתי של השפה הערבית. האירוע נועד לעורר שאלות בנושא מעמדה של השפה הערבית בישראל בכלל, ובקמפוס האוניברסיטאי בפרט. בין יתר אירועי היום התקיים פאנל אקדמי על מעמדה של השפה הערבית בישראל בהשתתפותם של מיטל פינטו, עאמר דהאמשה ויוני מנדל, ובהנחיית ליאת קוזמא; כן התקיימו סדנה ללימוד ערבית שהפעיל פרויקט ״מדרסה״ ושיעור יוגה דו-לשוני מטעם "יוגה סלאם". לאורך היום כולו הוצגה בפורום האוניברסיטה תערוכת עבודות של יוצרות ויוצרים בתחומי השפה.

   

 14. הקליניקה קיימה זו השנה השנייה את אירוע ה"ביו-ספריה" – הספריה האנושית הראשונה בישראל, שנולדה ביוזמת הקליניקה וזכתה לפרשנות אמנותית בעקבות שיתוף פעולה של הקליניקה עם בית הספר לאמנות מוסררה בעיר. הרעיון בספריה האנושית פשוט: במקום "להשאיל" ספר, המבקרים פוגשים את המקור: אנשים עם חוויית חיים ופרספקטיבה ייחודית. לצד המפגשים האנושיים, תלמידי ובוגרי בית הספר לאמנות מוסררה הציגו עבודות אמנות סביב סוגיות של זהות: עמדה שיצרה את ה"פנים הממוצעות" של משתתפי הערב, הקרנת מילים על חזית הבניין, מפגשים בין עולמות מוזיקליים ועוד.

   

 15. הקליניקה ערכה השנה גם שני סיורים בנושא הקשר בין אמנות, מרחב ציבורי ורב תרבותיות האחד במוזיאון על קו התפר, מוזיאון חברתי לאמנות עכשווית בירושלים,  והשני בבית הספר לאמנות מוסררה

   

 16. השנה השתתפו בקליניקה המרצים האורחים הבאים:
  נינה הלוי (אקטיביסטית מהקהילה הטרנסג'נדרית ונציגת הציבור בוועדה לשינוי מין); עו"ד ענת טהון-אשכנזי (מנכל"ית איתך-מעכי); אסתי רידר (מארגון נבחרות); מרלין וניג (מרצה וחוקרת קולנוע חרדי); הבטום מהארי (פעיל למען שלטון החוק באריתראה ודוקטורנט בתוכנית "זכויות אדם תחת לחץ" באוניברסיטה); וד"ר חגי אגמון-שניר (מנהל המרכז הבין תרבותי ירושלים).