Table of Contents

מבזקי הקליניקה

הקליניקה לרב תרבותיות ומגוון שלחה מכתב התראה לחנות נוחות בחולון, בעניין הפליה בכניסה וקבלת שירות בחנות

clinic1הקליניקה לרב תרבותיות ומגוון שלחה מכתב התראה לחנות נוחות בחולון, בעניין הפליה בכניסה וקבלת שירות בחנות. פנייה זו מקורה בסירוב של המוכר לאפשר לפונה להיכנס לחנות או לקבל שירות, תוך שהוא מכנה אותה "קוקסינלית". הפונה הופנתה אל הקליניקה דרך מטה המאבק בזנות ובסחר בבני אדם.

בעקבות תביעה של הקליניקה לרב-תרבותיות ומגוון: חברת "רדיו ללא הפסקה" תפצה סטודנטית ב-25 אלף שקלים

 

Clinic

 

בעקבות תביעה של הקליניקה לרב-תרבותיות ומגוון: חברת "רדיו ללא הפסקה" תפצה סטודנטית ב-25 אלף שקלים

 

מפעילות הקליניקה

עדכונים מפעילות הקליניקה בשנת תשע"ח

כללי:

במהלך שנת הלימודים טיפלה הקליניקה לרב תרבותיות ומגוון ב-35 תיקים ובכלל זה ארבעה תיקים המתנהלים בערכאות שיפוטיות. בהמשך לפניות אלה נכתבו 38 מכתבים ובקשות משפטיים. לצד זאת עסקה הקליניקה בקידום נושאים עקרוניים.

 

דוגמאות בולטות של תיקים:

 1. הקליניקה לרב תרבותיות ומגוון שלחה מכתב התראה לחנות נוחות בחולון, בעניין הפליה בכניסה וקבלת שירות בחנות. פנייה זו מקורה בסירוב של המוכר לאפשר לפונה להיכנס לחנות או לקבל שירות, תוך שהוא מכנה אותה "קוקסינלית". הפונה הופנתה אל הקליניקה דרך מטה המאבק בזנות ובסחר בבני אדם.

   

 2. הקליניקה בשיתוף פעולה עם מטה המאבק להעלאת יהודי אתיופיה,הגישה 16 בקשות שונות לפי חוק חופש המידע בעניינם של פונים ופונות אשר ביקשו להכניס את בני משפחותיהם/ן בהתאם לחוק הכניסה לישראל. בששת המקרים הראשונים יוצאי אתיופיה אזרחי ישראל הגישו בקשות להכניס לישראל את בני משפחותיהם, בין השנים 2009 ועד 2017, אך רשות האוכלוסין וההגירה לא סיפקה לאף אחד מהפונים תשובה. בעקבות פניות הקליניקה התברר כי שתיים מתוך שש לא נבדקו כלל עד היום. במקרה אחר התברר כי אחד מבני המשפחה באתיופיה זכאי לעלות לישראל לפי חוק השבות, מבלי שמשפחתו שהגישה את הבקשה מודעת לכך.
  בהמשך ישיר לתוצאות פעילות זו יזמה הקליניקה ערב הסברה לבני משפחות נוספים במטרה להגיש בקשות נוספות לפי חוק חופש המידע. במפגש השתתפו 15-20 אנשים ובמסגרתו הוגשו עשר בקשות נוספות לפי חוק חופש המידע.

   

 3. הקליניקה הגישה ערר למשרד הפנים בשמו של פונה בעניין חידוש אשרת שהייה לבן זוגו. ק' הוא אזרח ישראלי אשר חי בישראל עם בן-זוג בעל דרכון רוסי במשך כמה שנים על בסיס אשרת שהייה. בשלב מסוים, בשל הקשיים להוכיח את כנות הקשר ביניהם (נוכח הסתייגות המשפחה מהזוגיות ההומוסקסואלית, התקשו בני הזוג להציג "הוכחות" לקשר הזוגי מקרובי משפחה), לא הוארכה אשרת השהייה. הערר שכתבה הקליניקה מפרט שורה של פגמים בהליך.

   

 4. בעקבות פנייה של הקליניקה התחייבה חנות בגדים לחדד את הנהלים והעקרונות בנוגע ליצירת סביבת עבודה בטוחה. הקליניקה פנתה בשם פונה אשר הועסקה כמוכרת בחנות בגדים והותקפה על ידי לקוחה על רקע גזעני, לאחר שדיברה בערבית עם חברה לעבודה. מנהל הסניף לא התייחס למקרה, טען שלא אירע דבר ולאחר שהפונה טענה כי היא מרגישה שתחושת הביטחון שלה נפגעה הציע לה להתפטר. בפנייה לחברה נטען כי מעסיק המפגין יחס של אדישות וזלזול בנוגע לתחושת אפליה וקיפוח ייחשב כמי שהתנהג באופן מפלה. כן נטען שעל מעסיק מוטלת החובה לספק לעובדיו סביבת עבודה השומרת על כבודם כבני אדם וכעובדים, ובכלל זה לספק סביבת עבודה בטוחה מפני התקפות על רקע גזעני. הקליניקה דרשה בשם הפונה התחייבות של המעסיק לכך שיינקטו צעדים להבטחת סביבת עבודה בטוחה ומכבדת. בתשובה הבהירה החברה המעסיקה שהיא מעוניינת שהעובדת תישאר בעבודה, כמו כן התחייבה החברה לחדד את הנהלים והעקרונות המנחים בפני המנהלים בנוגע ליצירת אווירה וסביבת עבודה בטוחה.

   

שינוי מדיניות – הליכים מרכזיים:

 1. הקליניקה עסקה במחדלי המדינה בעניין טיפול בבקשות הכניסה לישראל מאתיופיה. במסגרת זו כתבה הקליניקה ניירות עמדה לוועדות הכנסת, ופנתה למשרד מבקר המדינה (בשיתוף פעולה עם מטה המאבק להעלאת יהודי אתיופיה).

   

 2. הקליניקה פעלה כדי לקדם את הטיפול באלימות שוטרים. במסגרת זו כתבה הקליניקה ניירות עמדה לכנסת בנושא "נוהל שיפוט מהיר" העוסק בטיפול המשמעתי על תלונות כאלה והשתתפה בדיונים שונים של וועדת הפנים של הכנסת (בשיתוף פעולה עם אגודת יהודי אתיופיה, הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל והאגודה לזכויות האזרח בישראל).

   

כנסים ואירועים עיקריים:

 1. סטודנטים בקליניקה קיימו מפגשים עם קבוצות מהארץ ומחו"ל, בנושאי תרבות, חברה, רב- תרבותיות בישראל ובעולם. בכלל זה התקיים מפגש עם קבוצה של בישופים קתולים ונציגים של קהילות קתוליות מרחבי העולם, שסיירו בישראל וברשות הפלסטינית; מפגש עם צעירים חרדים מירושלים, בשיתוף עם עמותת פלוגתא; ומפגש עם סטודנטים למשפטים מקנדה, במסגרת קורס על חברה ותרבות בישראל.

   

 

עדכונים מפעילות הקליניקה בשנת תשע"ז

 1. במהלך שנת הלימודים תשע"ז טיפלה קליניקה לרב-תרבותיות ומגוון בעשרה תיקים, בהם שלושה תיקים שהגיעו לערכאות שיפוטיות. בהמשך לפניות אלה נוסחו 26 מסמכים משפטיים.

   

 2. הקליניקה פרסמה גם השנה את Diversity Now (״מגוון עכשיו״) – ניוזלטר על נושאי מגוון ורב תרבותיות שהופץ בעברית, בערבית ובאנגלית. הניוזלטר עוסק בפעילות הקליניקה, וכן מביא חדשות מהארץ והעולם בנושאים אלה. 

   

 3. הקליניקה כתבה וערכה שלושה ניירות עמדה והשלימה את עריכתו של דו"ח מחקרי.

   

 4. הקליניקה לרב תרבותיות ומגוון הגישה תביעה על פרופיילינג כנגד משרד התחבורה וחברות האבטחה המפעילות את יחידת האבטחה הציבורית בירושלים. בתביעה, טוענת הקליניקה כי שד'א אזרבגה, סטודנטית באוניברסיטה העברית, היתה מושא לתיוג אתני בעת שנסעה בתחבורה הציבורית בירושלים: היא נדרשה להזדהות בשל מוצאה הערבי, הורדה מהאוטובוס באמצע הדרך, ואחד המאבטחים אף הפעיל כנגדה כוח בעת שערך חיפוש בכליה. הקליניקה טוענת כי יש באופן הביצוע של הבידוק הביטחוני משום הפרה של חוק איסור ההפליה במוצרים ושירותים, של חוק סמכויות לשמירה על ביטחון הציבור וכן של זכויותיה החוקתיות של התובעת, לרבות הזכות לשוויון ולכבוד. בעקבות פניית הקליניקה, הודיע ראש אגף הביטחון במשרד התחבורה על שינוי נהלי האבטחה בתחבורה הציבורית.

   

 5. הקליניקה פנתה לשר הבריאות והתריעה על פגיעה חמורה בהיקף השירותים הניתנים במסגרת הוועדה הארצית לניתוחים לשינוי מין. לצמצום השירותים הרפואיים הניתנים במישור זה לקהילה הטרנסג'נדרית משמעויות חברתיות קשות, באשר אי מתן השירותים מוביל אינדיבידואלים/ות לפנייה לשוק הניתוחים הפרטיים בחו"ל, שירות שרבים/ות אינם יכולים להרשות לעצמם. גורמים בקהילה מדווחים על הידרדרות לזנות לטובת מימון הניתוחים, כמו גם אחוזי אובדנות גבוהים בקהילה נוכח התסכול מהאפליה בכל זירות החיים.

   

 6. בעקבות תלונת הקליניקה הוגש כתב אישום חמור נגד שוטר שביזה והשפיל טרנסג'נדרית. המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) הגישה כתב אישום חמור נגד שוטר תנועה המואשם כי ביזה והשפיל אישה טרנסג'נדרית על ידי פרסום תמונתה כשפלג גופה העליון חשוף, וזאת בקבוצת הווטסאפ המשטרתית. הקליניקה מלווה את המתלוננת לאורך משפטו של השוטר, שהכרעת הדין בעניינו צפויה בקרוב.  

   

 7. בעקבות תביעה של הקליניקה חברת "רדיו ללא הפסקה" פיצתה סטודנטית ב-25 אלף שקלים. בית המשפט פסק כי תחנת הרדיו תפצה צעירה, סטודנטית באוניברסיטה העברית, לאחר שהתחנה פרסמה תמונה של הסטודנטית שצולמה ברשות הרבים, כאילוסטרציה לתמיכה במחבל. במהלך הדיון הסכימה תחנת הרדיו לפצות את הסטודנטית ב-25 אלף שקלים. השופט אברהם רובין נתן להסכמות בין הצדדים תוקף של פסק דין.

   

 8. נייר עמדה בעניין פרופיילינג בישראל ובעולם. הנייר, אשר מתעד מקרי פרופיילינג של אוכלוסיות מיעוטים שונות לרבות ערבים-פלסטינים ויוצאי אתיופיה, לצד לקחים מהעולם, הוצג במסגרת כנס בנושא פרופיילינג, שנערך בחודש יוני 2017.

   

 9. הקליניקה השתתפה באירועי יום זכויות קהילת הלהט"ב בכנסת. לצד התכנסות השדולה הגאה בכנסת, התקיימו דיונים מיוחדים בתשע ועדות הכנסת לרבות דיון בוועדת הפנים שבו נכחו הסטודנטים לצד ארגונים שהקליניקה פועלת בשיתוף פעולה עימם, ביניהם האגודה למען הלהט"ב ופרויקט גילה להעצמה טרנסית.

   

 10. סטודנטים בקליניקה השתתפו בדיון שנערך בוועדת הכנסת לענייני ביקורת המדינה, ועסק בעניין התנהלות רשויות המדינה בטיפול בקהילה הטרנסג'נדרית בישראל, זאת כחלק מהמעקב שעורכת הקליניקה אחר מחדלים בהתנהלות הרשויות בנושא זה. הקליניקה מעניקה לארגוני הקהילה, לרבות ארגון גילה להעצמה טרנסית.

   

 11. "זאת לא הדרך" – נייר עמדה בעניין התוכניות המבדלות ליוצאי אתיופיה. הקליניקה מעניקה סיוע משפטי לאגודת יהודי אתיופיה במאבקה לשוויון בחינוך. במסגרת הפרויקט, הוסיפה הקליניקה לפעול השנה בכנסת לביטול התוכניות המבדלות במערכת החינוך, לרבות על ידי הצגת הנייר שחיברה, "זאת לא הדרך" בוועדת השקיפות של הכנסת ובפורומים נוספים.

   

 12. הקליניקה ערכה בחודש יוני 2017 אירוע לפעילים ואקדמאים בנושא פרופיילינג בישראל, בהשתתפות פרופ' מיכאיל קרייני דיקן הפקולטה, פרופ' ברק מדינה, ד"ר סיימון פרי מהמכון לקרימינולוגיה ועו"ד נעמי לבנקרון, יחד עם נפגעי פרופיילינג, פעילים חברתיים וסטודנטים. במהלך הכנס, חנכה הקליניקה את קמפיין "Stop Profiling: Look at Me", שנועד להגביר את המודעות לתופעות של תיוג אתני ("פרופיילינג") בישראל כלפי קבוצות מיעוט. במסגרת כך, יצרה הקליניקה סרטון יחד עם תלמידת הקורס "המדינה זה אני" בבית הספר לאמנות בצלאל. לטובת הסרטון, סטודנטים בקליניקה ערכו ראיונות עם נפגעי פרופיילינג ותצפית בתחנה המרכזית ירושלים.

   

 13. הקליניקה קיימה את "אינתי בתיחכי ערבי"אירוע דו-לשוני של אמנות, אקדמיה ולימוד חוויתי של השפה הערבית. האירוע נועד לעורר שאלות בנושא מעמדה של השפה הערבית בישראל בכלל, ובקמפוס האוניברסיטאי בפרט. בין יתר אירועי היום התקיים פאנל אקדמי על מעמדה של השפה הערבית בישראל בהשתתפותם של מיטל פינטו, עאמר דהאמשה ויוני מנדל, ובהנחיית ליאת קוזמא; כן התקיימו סדנה ללימוד ערבית שהפעיל פרויקט ״מדרסה״ ושיעור יוגה דו-לשוני מטעם "יוגה סלאם". לאורך היום כולו הוצגה בפורום האוניברסיטה תערוכת עבודות של יוצרות ויוצרים בתחומי השפה.

   

 14. הקליניקה קיימה זו השנה השנייה את אירוע ה"ביו-ספריה" – הספריה האנושית הראשונה בישראל, שנולדה ביוזמת הקליניקה וזכתה לפרשנות אמנותית בעקבות שיתוף פעולה של הקליניקה עם בית הספר לאמנות מוסררה בעיר. הרעיון בספריה האנושית פשוט: במקום "להשאיל" ספר, המבקרים פוגשים את המקור: אנשים עם חוויית חיים ופרספקטיבה ייחודית. לצד המפגשים האנושיים, תלמידי ובוגרי בית הספר לאמנות מוסררה הציגו עבודות אמנות סביב סוגיות של זהות: עמדה שיצרה את ה"פנים הממוצעות" של משתתפי הערב, הקרנת מילים על חזית הבניין, מפגשים בין עולמות מוזיקליים ועוד.

   

 15. הקליניקה ערכה השנה גם שני סיורים בנושא הקשר בין אמנות, מרחב ציבורי ורב תרבותיות האחד במוזיאון על קו התפר, מוזיאון חברתי לאמנות עכשווית בירושלים,  והשני בבית הספר לאמנות מוסררה

   

 16. השנה השתתפו בקליניקה המרצים האורחים הבאים:
  נינה הלוי (אקטיביסטית מהקהילה הטרנסג'נדרית ונציגת הציבור בוועדה לשינוי מין); עו"ד ענת טהון-אשכנזי (מנכל"ית איתך-מעכי); אסתי רידר (מארגון נבחרות); מרלין וניג (מרצה וחוקרת קולנוע חרדי); הבטום מהארי (פעיל למען שלטון החוק באריתראה ודוקטורנט בתוכנית "זכויות אדם תחת לחץ" באוניברסיטה); וד"ר חגי אגמון-שניר (מנהל המרכז הבין תרבותי ירושלים).