Table of Contents

מבזקי הקליניקה

מסמך הארות- הצעת חוק נציבות זכויות הילד (2014)

clinic6

 

הקליניקה לזכויות ילדים ונוער הגישה במהלך חודש יולי מסמך הארות בנוגע להצעת חוק נציבות זכויות הילד התשע"ה-2014. המסמך נשלח למספר חברי הכנסת אשר הגישו את הצעת החוק,  ליו"ר הוועדה לזכויות הילד ולגורמים נוספים.

מפעילות הקליניקה

עדכונים מפעילות הקליניקה בשנת תשע"ח

כללי:

הקליניקה לזכויות ילדים ונוער טיפלה במהלך שנת הלימודים ב-90 פניות משפטיות, מתוכן 14 תיקים שהתנהלו בערכאות משפטיות. לצד זה הובילה הקליניקה ארבעה נושאים לשינוי מדיניות ובכלל זה קידום טיפול נפשי לקטינים ללא הסכמת הוריהם והפרטת המעונות הנעולים.

הקליניקה קיימה סדנאות ״דיני רחוב״ בשלושה מוקדים שונים:

א. שירות המבחן לנוער מערב ירושלים

ב. שירות מבחן לנוער מזרח ירושלים

ג. הוסטל בית אריאל

בכלל זה נערכו כ-90 סדנאות ושלושה משפטים מבוימים.

 

דוגמאות בולטות של תיקים:

 1. הקליניקה סייעה לקטינה להסדיר את המעמד שלה.  הקטינה, השוהה בהוסטל לנערות, פנתה לקליניקה משום שבתעודת הזהות ניתן לה מעמד של תושבת קבע, זאת למרות שהיא והוריה עברו גיור עם עלייתם לארץ כאשר הקטינה הייתה בת כ-11 חודשים בלבד. הקליניקה פנתה למשרד הפנים בטענה שמדובר בטעות ויש לתקן אותה, תוך צירוף מסמכי הגיור וצילום ת"ז של הוריה. בעקבות הפנייה משרד הפנים הודה בטעותו ורשם את הקטינה כאזרחית.

   

 2. הקליניקה סייעה לקטינה לשוב להתגורר בביתה לאחר ששהתה כשנתיים במעון נעול. הקליניקה מייצגת את הקטינה מזה כשנתיים, במהלכן שהתה הקטינה במעון נעול לנערות "מסילה". הקטינה ביקשה לשוב להתגורר בבית הוריה לאור העובדה כי היא סיימה 12 שנות לימוד, עובדת מחוץ למעון ולפי תחושותיה למעון לא היה עוד כיצד לתרום לה. לאור התהליך המשמעותי שהקטינה עברה, ובתאום עם הגורמים הטיפוליים בעיר מגוריה, נקבע בדיון שהתקיים בבית המשפט לנוער בו ייצגה הקליניקה את הקטינה כי ישונו דרכי הטיפול של הקטינה כך שהיא תשוב להתגורר בבית הוריה, תמשיך ללמוד ולעבוד ותישאר תחת השגחת עו"ס בקהילה לפי סעיף 3(3) לחוק הנוער.

   

 3. הקליניקה בוחנת את השלכות הפרטת המעונות הנעולים על הטיפול בקטינים השוהיהקליניקה סייעה להסיר ידיעה מאתר "ruling" שהכילה מידע על קטינה נפגעת עבירה. אל הקליניקה פנתה עו"ס המטפלת בצעירה מבית דתי שהוצאה מביתה כשהייתה קטינה עקב פגיעה מינית מאחיה. האח הורשע ואף ישב בכלא עקב מעשיו, כאשר ההחלטה בעניין מעצרו עד תום ההליכים פורסמה באתר "ruling". ההחלטה אומנם לא הזכירה את שם הקטינה אלא בראשי תיבות, אך כללה את שם אחיה, פירוט על הפגיעה בה, גילה וכתובת המגורים של הוריה. לכן לכל מי שמכיר אותה ו/או את אחיה, ברור מההחלטה שמדובר באותה קטינה. הקליניקה פנתה למנהלי האתר, תוך התייחסות לכך שלפי חוק אסור לפרסם כל מידע הכולל פרטים על קטינים. אלה הסירו את ההחלטה ואף פנו לאתר גוגל בבקשה להסיר את ההחלטה ממנועי החיפוש שלהם.

   

 4. הקליניקה סייעה לצעירה, תחת צו חוק הנוער טיפול והשגחה, במציאת פתרון מגורים וקבלת קצבת ילד נטוש מהמוסד לביטוח לאומי. בסיוע הקליניקה, הצעירה אשר אינה בקשר רציף ו/או חיובי עם הוריה, נכנסה לפרויקט דירת מדרגה. הפרויקט מעניק סיוע בדיור מוזל וליווי סוציאלי לצעירים וצעירות חסרי עורף משפחתי. כמו כן, הקליניקה הגישה בקשה עבור הצעירה לקבלת קצבת ילד נטוש אשר התקבלה. כך התאפשר לצעירה המפרנסת את עצמה ללמוד במקביל על מנת להשלים בגרויות.

   

שינוי מדיניות – הליכים מרכזיים:

 1. צוות חשיבה לקידום זכויותיהם של קטינים וצעירים בנוגע למימוש קצבאות ילדים ותוכנית חסכון לכל ילד

  בעקבות שולחן עגול שקיימה הקליניקה לזכויות ילדים ונוער, בשיתוף עם המועצה לשלם הילד והאגף לסיוע משפטי, בנושא חסכון לכל ילד, הוחלט על הקמת צוות חשיבה משותף למשרדי הממשלה, הקליניקה, המועצה לשלום הילד והסיוע המשפטי על מנת לקדם מיצוי זכויותיהם של קטינים וצעירים במצבי סיכון חסרי עורף משפחתי בכל הקשור למימוש קצבאות ילדים וחסכון לכל ילד

  הקליניקה לזכויות ילדים ונוער, בשיתוף עם המועצה לשלום הילד והאגף לסיוע משפטי – מערך ייצוג קטינים, קיימו ביום ראשון ה- 04.03.18 שולחן עגול בנושא קצבאות ילדים ותכנית "חסכון לכל ילד". בשולחן העגול השתתפו נציגים מהמוסד לביטוח לאומי, משרד המשפטים, משרד הרווחה, משרד החינוך, הסנגוריה הציבורית, האגף לסיוע משפטי אזרחי וכן ארגוני שטח וגורמים נוספים שעובדים עם בני נוער וצעירים במצבי סיכון. במרכזו של הדיון עמד נייר מדיניות שנכתב בקליניקה לזכויות ילדים ונוער, אשר סוקר את נושא קצבאות ילדים ותכנית "חסכון לכל ילד" והמשמעות שלה עבור נוער וצעירים במצבי סיכון.

  לקריאת המסמך

  בתמצית קובע הנייר כי תוכנית "חיסכון לכל ילד" , שנכנסה לתוקף בינואר 2017, יצרה אפשרויות חיסכון חדשות עבור ילדים בישראל. עם זאת, מימוש תוכנית החיסכון עלול להיות מורכב יותר עבור ילדים ובני נוער בסיכון, בפרט אלו השוהים במסגרות השמה חוץ ביתית שהם חסרי עורף משפחתי. לצד זאת, התוכנית עשויה ליצור הזדמנויות עבור קבוצה זו, ולסייע לצעירים להתמודד עם קשיים הנלווים ליציאה מהמסגרת בגיל 18, ללא תמיכה משפחתית. מטרת המסמך היא לסקור ולהעלות למודעות אפשרויות למינוף התוכנית וכן לקצבאות הילדים ככלל, כך שאלו ישרתו באופן יעיל וראוי את האוכלוסייה הפגיעה של ילדים ונוער בסיכון השוהים בהשמה חוץ ביתית.

   

 2. הקליניקה הגישה את הערותיה על תזכיר חוק ועדות תכנון טיפול שהוכן על ידי משרד הרווחה.
  הקליניקה שמה דגש במסמך על הצורך במימוש הזכות להשתתפות של קטינים במסגרת הוועדות.

   

 3. הקליניקה בוחנת את השלכות הפרטת המעונות הנעולים על הטיפול בקטינים השוהים בהם.
  במסגרת זו הגישה הקליניקה בקשות לפי חוק חופש המידע וקיימה מספר פגישות והתייעצות עם גורמים רלוונטיים.

   

כנסים ואירועים עיקריים:

 1. הקליניקה קיימה מפגש "פרקטיקה פוגשת אקדמיה" בנושא "בגירים צעירים" . המפגש עסק בנקודת המפגש של בני הגיל 18-25 עם המשפט. הדיון נערך בהנחיית ד"ר תמר מורג, ובהשתתפות ח"כ קארין אלהרר, עו"ד נטע פת ופרופ' גל שובל. לכנס הגיעו משתתפים רבים מארגוני החברה האזרחית, משרדי ממשלה, סטודנטים/ות ונערות.

   

 2. עו"ד שירן רייכנברג השתתפה בשולחן עגול בקליניקה לייצוג בני נוער במרכז הבינתחומי בהרצליה בנושא ייצוג קטינים בבית משפט לנוער.

   

 3. עו"ד שירן רייכנברג השתתפה בכנס הקלינאים השנתי בו הציגה את מסקנות עבודת הדוקטורט שלה, בנושא ייצוג קטינים, והקשרם לעבודה הקלינית.

   

עדכונים מפעילות הקליניקה בשנת תשע"ז

 1. במהלך שנת הלימודים תשע"ז טיפלה הקליניקה ב-47 תיקים. במסגרת זו ניהלה הקליניקה ארבעה תיקים בבית המשפט לנוער. בהמשך לפניות אלה נכתבו 36 מסמכים משפטיים.

   

 2. במסגרת הטיפול בתיקים הוסדר מעמדם של שני קטינים, לשתי קטינות הותרו צווי הנזקקות והוצאה ממשמורת בעניינן והן שבו לביתן אחרי שהייה במסגרות השמה חוץ ביתיות ושלושה קטינים קיבלו אישור להתגייס לצה"ל.

   

 3. במסגרת פרויקט "דיני רחוב" נערכו כ-90 סדנאות בסך-הכל, בשלושה מרכזים שונים: שירות מבחן מערב, שירות מבחן מזרח והוסטל אורנים.

   

 4. הקליניקה סייעה לקטינה נזקקת ששוהה בהוסטל לנערות לקבל מעמד של תושבות. הקליניקה הגישה בקשה בשם הנערה לקבלת תושבות. בעקבות הימשכות ההליך כשנה, פנתה הקליניקה לח"כ קארין אלהרר וזו פנתה לשר הפנים. במענה שניתן ע"י לשכת שר הפנים, נקבע כי יוענק לקטינה מעמד של תושבות ארעית א-5 בשלב זה, גם ללא דיון בוועדה הומניטרית, וזאת במקביל להליך מדורג בו נמצאת אמה. בהמשך, לקראת גיל 18, תוכל להגיש בקשה לקבלת מעמד קבע. 

   

 5. הקליניקה סייעה לנער כבן 17 שהופנה בעקבות פנייה למוקד ״החוט המשולש״, שמעסיקו ניסה להתחמק מתשלום זכויותיו לאחר שעבד במסעדה. לאחר פנייה של הקליניקה למעסיק הקטין קיבל את כל הסכום באופן מידי.

   

 6. הקליניקה ייצגה קטין בהליך פלילי בו נסגר התיק שנפתח כנגד הקטין בגין החזקת סכין. הסכין נתפס באופנוע של הקטין יחד עם כלים נוספים המשמשים אותו לתיקונים. לאחר שימוע בכתב, בו טענו כי נערך חיפוש לא חוקי באופנועו של הקטין, נסגר התיק מחוסר ראיות.

   

 7. הקליניקה ייצגה קטינה מ״מסילה״ בדיון שהתקיים בבית משפט לנוער בבית שמש. בהסכמת כל הצדדים, הוחלט לקבל את רצונה של הקטינה, ונקבע כי הקליניקה בסיוע עו"ס לחוק נוער יאתרו עבורה מסגרת חלופית אליה תוכל לעבור בעתיד הקרוב.

   

 8. מנחת הקליניקה וסטודנטיות השתתפו בישיבה של הוועדה לזכויות הילד בכנסת בנושא "ממצאי דו"ח משרד הרווחה והשירותים החברתיים בנושא פגיעה בקטינים – דיון חירום". במסגרת הדיון עו"ד רייכנברג התייחסה לתמונת המצב העולה מעבודת הקליניקה. ההערות התייחסו אף למחסור החומר בנתונים שקיים בנושא.

   

 9. מנחת הקליניקה וסטודנטיות השתתפו בדיון מיוחד שהתקיים בוועדה לזכויות הילד בכנסת בנושא ייצוג הורים בהליכי טיפול והשגחה. עו"ד רייכנברג השתתפה בדיון באופן פעיל, ואף הציגה בדיון הצעת חוק שהקליניקה הגישה לכנסת לפני כעשור בנושא ייצוג ילדים בהליכי הוצאה ממשמורת, וטענה שיש צורך בתיקון מיידי לחוק הנוער כך שכל קטין בהליכי טיפול והשגחה יקבל ייצוג מהאגף לסיוע משפטי. הקליניקה הצטרפה לעמדה שהוצגה על ידי עו"ד לידיה רבינוביץ, הממונה על ייצוג קטינים באגף לסיוע משפטי שטענה גם היא כי יש לקדם ייצוג חובה לקטינים בהליכי טיפול והשגחה. 

   

 10. הצעת חוק הנוער (טיפול והשגחה) (תיקון – סמכות בית המשפט לנוער להגבלת או שלילת אפוטרופסות על קטין), התשע"ז-2017, אותה יזמה וניסחה הקליניקה, הונחה על שולחן הכנסת על ידי חברת הכנסת קארין אלהרר. מטרת ההצעה היא לרכז את ההחלטות בעניינם של קטינים נזקקים לפי חוק הנוער (טיפול והשגחה) בבית המשפט לנוער, ובכך להסיר חסמים העומדים בפני הקטינים או מי מטעמם כיום, ולקדם את טובתם.  ההצעה מעניקה לבית המשפט לנוער סמכות מפורשת להגביל או לשלול אפוטרופסות של הורה על קטין, ולמנות אפוטרופוס חלופי או נוסף. כיום, הסמכות למתן החלטה מעין זו מסורה לידי בית משפט לענייני משפחה בלבד, גם כאשר מדובר בקטינים אשר כבר מתנהל בעניינם הליך נזקקות בבית המשפט לנוער.  

   

 11. הקליניקה הגישה את הערותיה על טיוטת תקנות האומנה לילדים (מנגנון תלונה לילדים בהשמה חוץ ביתית), התשע"ו-2016 למחלקת ייעוץ וחקיקה של משרד המשפטים ולמשרד הרווחה. במסגרת חוק האומנה שעבר ב-2016 בכנסת, אשר הסדיר את זכויות ילדי האומנה, חוקק סעיף אשר מאפשר לכל הילדים השוהים במסגרות השמה חוץ ביתיות להגיש תלונה. על מנת ליישם את הסעיף תוקנו תקנות אשר על הטיוטה שלהן העירה הקליניקה את הערותיה.

   

 12. הקליניקה לזכויות ילדים ונוער ערכה בשיתוף המועצה לשלום הילד עלון מידע לצעירים בנושא תוכנית חסכון לכל ילד, לאחר שמצאה כי המודעות לקיומן של התוכניות נמוך במיוחד בקרב צעירים חסרי עורף משפחתי. 

   

 13. גם השנה, כחלק מפרויקט "דיני רחוב", הקליניקה ערכה שני משפטים מבוימים בשפות העברית והערבית, עבור קבוצות שירות מבחן מערב ושירות מבחן מזרח. קבוצת הוסטל אורנים לא יכלה לקיים משפט מבוים ועל כן ערכה לנערות סיור בבית המשפט העליון.  

   

 14. מנחת הקליניקה עו"ד שירן רייכנברג השתתפה בסיור לימודי של קלינאים מהארץ, בקליניקות באוניברסיטאות שונות בארה"ב: NYU, פורדהאם, הארוורד וייל.

   

 15. עו"ד רייכנברג השתתפה כמרצה אורחת בקליניקה הסוציו-משפטית לסיוע לנוער בסיכון במכללה למנהל.

   

 16. עו"ד רייכנברג השתתפה בפאנל על ייצוג קטינים במסגרת המרכז הקליני במרכז הבינתחומי בהרצליה.

   

 17. הקליניקה ערכה 3 סיורים במהלך השנה:
  • סיור למעון "מסילה", מעון נעול לנערות. במסגרת הסיור פגשו הסטודנטים גם את גב' נורית מאיר, מנהלת תחום החינוך במעון, ושמעו ממנה על מסגרת המעון וכיצד מתנהל הטיפול בו.

    

  • הקליניקה ערכה סיור ב״קמפוס חרוב לילדים״ יחד עם פרופ' אשר בן אריה, המנחה האקדמי של הקליניקה ויוזם הקמפוס. ממנו שמענו על הקמת הקמפוס, הארגונים הנמצאים בו ועוד.

    

  • הקליניקה קימה מפגש שכלל הרצאה וסיור בבית המשפט השלום בירושלים יחד עם נשיא בית משפט השלום השופט אביטל חן, שהיה גם שופט נוער. הסטודנטים שמעו ממנו על האתגרים בשיפוט נוער הן בפלילים והן בתיקי נזקקות והוצאה ממשמורת. 

    

   

 18. במסגרת הקליניקה השתתפו המרצים האורחים הבאים:
  עו"ס יעל כהן (סגנית מנהלת שרות מבחן לנוער ירושלים), השופט אביטל חן (נשיא בית משפט השלום ירושלים), עו"ס רועי מצר (מנהל הטיפול בעמותת "אותות").