הקליניקה לדיני סחר והשקעות בינלאומיים

אודות הקליניקה

הקליניקה מאפשרת לתלמידים/ות לבצע עבודה משפטית מתקדמת בתחום דיני הסחר וההשקעות הבינלאומיים בשיתוף משרדי ממשלה הנוגעים בדבר וגורמים נוספים מישראל ומחו"ל, בדגש על הליכי יישוב סכסוכים בארגון הסחר העולמי (World Trade Organization - WTO) וסכסוכי השקעות, ולרכוש מומחיות הרלבנטית למגזר הציבורי ולמגזר העסקי גם יחד. דגש נוסף של עבודת הקליניקה הוא על המשמעות החברתית הרחבה של דיני הסחר וההשקעות והשפעתן על נושאי חברה וסביבה. 

רקע כללי: דיני הסחר הבין-לאומיים מסדירים את יחסי הסחר בין מדינות במגוון תחומים הנוגעים בכמעט כל ממדי המשק (סחר בטובין, סחר בשירותים, קניין רוחני, תקנות טכניות, תקנות בריאות ועוד). במסגרת ה-WTO מתקיימת מערכת יישוב סכסוכים בעלת אופי שיפוטי, העוסקת בסכסוכי סחר בין מדינות המייצגות בכך אינטרסים מסחריים של שחקנים מן המגזר הפרטי. המדובר במערכת יישוב הסכסוכים הפעילה ביותר במשפט הבין-לאומי, כאשר מאז 1995 הוגשו כ-600 תלונות בין מדינות. הסכסוכים כולם בעלי הגיון כלכלי-מסחרי עם חשיבות רבה למדיניות ציבורית בתחומים כלכליים אולם לעתים קרובות הם נוגעים גם בנושאי מדיניות ציבורית חשובים בתחומים אחרים כגון איכות הסביבה, בטחון לאומי, זכויות אדם, אנרגיה חלופית, ובריאות הציבור. לצד ה-WTO קיימות מאות אמנות סחר בינלאומי, ובנוסף קיימת מערכת הסכמית להגנה על השקעות בינלאומיות, המאפשרת למשקיעים ממדינה אחת לנקוט בהליכי בוררות בינלאומית מחייבת כנגד פעולות של ממשלות של המדינה המארחת את המשקיע. גם מערכות אלה מעלות בעיות של מדיניות ציבורית בתחומים חברתיים נרחבים.

בקליניקה זו ישתתפו 10 תלמידים/ות בלבד. הקליניקה תעבוד בעיקר בשיתוף עם משרדי ממשלה בישראל ובחו"ל. 

השתתפות בקליניקה תותנה, כתנאי סף, בלימוד קודם או מקביל של הקורס (באנגלית) בנושא "הסדרה בין-לאומית של סחר והשקעות" (62532) (2 נ"ז) בסמסטר א', ובלימוד קודם או מקביל של הקורס במשפט בינלאומי פומבי. כמו כן, תותנה ההשתתפות בהגשת קורות חיים וגיליונות ציונים, עם דגש על יכולת כתיבה והתנסחות באנגלית. הקליניקה תהיה פתוחה גם לתלמידים/ות בתכניות המוסמך באנגלית. מועמדים/ות לקליניקה יעברו ראיון קבלה המתבסס על תרגיל בכתב. ככלל, העבודה הקלינית תיוחד למחצית השנייה של סמסטר א' ולכל סמסטר ב' במתכונת של מפגש קליני שבועי (בממוצע) ועבודה פרטנית מונחית, ותזכה ב-4 נ"ז נוספות (סה"כ  ביחד עם הקורס הנ״ל 6 נ"ז). 

הקליניקה תונחה על ידי פרופ' תומר ברודי וד"ר מרשה הרפז.

 

צילום מסך של -צוות בוסניה- בקליניקה לדיני סחר והשקעות בעת שיחת סקייפ עם אנשי היחידה להסכמים בינלאומיים

*צילום מסך של "צוות בוסניה" בקליניקה לדיני סחר והשקעות בעת שיחת סקייפ עם אנשי היחידה להסכמים בינלאומיים במשרד הכלכלה של ממשלת בוסניה והרצגובינה ובראשם עו"ד סמירה סוליימנוביץ' (התלמידים משמאל לימין דייויד רוס, אוסנת צדקיהו, דניאל קמינר והדס נחום).