Table of Contents

מידעון 8

MainPicture8

יום שלישי, 22 לאפריל, גיליון מס' 8

 

בתום חגיגות חג הפסח והפסחא, המרכז לחינוך משפטי קליני מוציא לאור את מידעון מספר 8. מעבר לעדכונים השוטפים על פעילות הקליניקות השונות במרכז, תוכלו למצוא במידעון הנוכחי מידע מפורט על עתירה שהוגשה על ידי הקליניקה לזכויות אדם בינלאומיות בעניין קידום תכנית מתאר ערב-א-סווחרה; עדכון בדבר ממצאים ראשונים לגבי השתלבותן/ם של יוצאי/ות אתיופיה בשוק העבודה הישראלי, ממחקר שנערך על ידי הקליניקה לייצוג אוכלוסיות בפריפריה; וכן פרטים על דיון בנושא "הטמעת חשיבה מגדרית" שערכה הקליניקה לזכויות נשים בעבודה סביב פרויקט שמובילה הקליניקה בנוגע להטמעת חשיבה מגדרת בהסכמים קיבוציים. עוד ניתן למצוא במידעון ראיון מיוחד עם עו"ד באנה שגרי, מנהלת המחלקה המשפטית של הוועד הציבורי נגד עינויים במדור "עו"ד בנעלי בית", ותיאור חוויה סטודנטיאלית של הסטודנטית מיטל אביעד מהקליניקה לזכויות בהליך הפלילי. אנו מאחלות/ים לכן/ם קריאה מעניינת ומהנה ונשמח מאד לקבל תגובות ולהמשיך את הדיאלוג בדף הפייסבוק של המרכז.

סגל המרכז לחינוך משפטי קליני

חדשות שוטפות מהנעשה בקליניקות:

 

smallhumanRights  הקליניקה לזכויות אדם בינלאומיות הגישה בתאריך 30.3.2014 עתירה מנהלית נגד עיריית ירושלים, הועדה  המקומית לתכנון ולבניה ירושלים והוועדה המחוזית לתכנון ולבניה ירושלים, בשל סחבת בלתי סבירה שנקטו    האחרונות בקידום תכנית מתאר ערב-א-סווחרה. מדובר בעתירה המתמקדת בהפרת חובתן של המשיבות לתכנן תוך  פרק זמן סביר, המוגשת על ידי בעלי קרקעות בערב-א-סווחרה אשר מנועים מלפתח ולבנות על אדמתם.

 קרא/י עוד

 

We_Can_Do_It  הקליניקה לזכויות נשים בעבודה ערכה ביום ה-20.2.144 מפגש מיוחד בנושא "הטמעת חשיבה מגדרית - מבט  משווה על ישראל ואנגליה", בשיתוף ארגוני החברה האזרחיות ואנשי ונשות אקדמיה.  

 קרא/י עוד

 

 

 

graph  הקליניקה לייצוג אוכלוסיות בפריפריה פרסמה ממצאים  ראשוניים לגבי דפוסי התעסוקה של יוצאי/ות אתיופיה בשוק  העבודה הישראלי. הממצאים מבוססים על העבודה השוטפת של הקליניקה במרכזי הקליטה לעולי אתיופיה בעיר  ירושלים בארבע השנים האחרונות. הם הוצגו במסגרת המפגש השלישי בסדרה "כשפרקטיקה פוגשת אקדמיה", של  המרכז לחינוך משפטי קליני, לרגל היום הבינלאומי למאבק בגזענות.  

 קרא/י עוד

 

עו"ד בנעלי בית

profilePic  עו"ד באנה שגרי

 חברה ומדינה אשר איננה שומרת על זכויות האדם של כולנו ומערכת משפטית אשר איננה מגנה על כלל זכויות האדם באשר  הן, ובראשן זכויות האויב והשונה – עתידה לפגוע בסופו של יום בזכויות האדם של מי שנמנים על הגרעין הקשה של הרואים  עצמם שייכים לה.

 קרא/י עוד

 

  

   
דבר הסטודנטית

מיטל אביעד

...אחת התרומות המרכזיות והמשמעותיות ביותר של הקליניקה, היא בכך שהיא מקנה לסטודנטים ולסטודנטיות המשתתפים בה יכולת התבוננות רחבה המאפשרת ניתוח של סיטואציות משפטיות בתחום הפלילי בצורה מאוזנת, שקולה ומפוכחת, ולא כזו המוטה באופן "טבעי" לעבר עמדת התביעה והפרקליטות... 

קרא/י עוד

 

עדכונים מהעת האחרונה

 • בית המשפט העליון קיבל את טענות הקליניקה לזכויות בהליך הפלילי וזיכה נאשם שיוצג על ידי הקליניקה, מעבירת שיבוש הליכי משפט. הזיכוי נעשה בהסכמת פרקליטות המדינה במסגרת בקשת רשות ערעור לעליון בה נטען כי פרשנות תכליתית של חוק העונשין אינה מאפשרת לקבל מצב בו אדם, הפונה לעד על מנת להניעו לומר אמת ולסייע להליך המשפטי, יורשע בעבירה של שיבוש הליכי משפט. למידע נוסף.

 

 • במהלך חודש ינואר 2014, הקליניקה לייצוג אוכלוסיות בפריפריה סייעה לפונה, אב לילד המוגדר כאוטיסט בדרגת נכות של 100%, לבטל עיקול על רכב לנכה המשמש את המשפחה לצורך טיפולים רפואיים. הבקשה לביטול העיקול התבססה על ס' 22(א)(5) לחוק ההוצאה לפועל, הקובע כי לא ניתן לעקל כלים השייכים לנכה והנחוצים לו לשימושו האישי בשל נכותו.

 

 • הקליניקה לזכויות אדם בינלאומיות פנתה במהלך חודש דצמבר 2013 למשרד התחבורה, בשם המרכז לקידום פליטים אפריקאיים (ARDCC), כנגד מדיניות המשרד שלא להנפיק כרטיס רב-קו אישי למבקשי/ות מקלט המחזיקים אשרת שהייה זמנית [מסוג 2(א)(5)]. הקליניקה הבהירה כי מדיניות זו של משרד התחבורה מהווה הפרה של חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים, ומונעת מאחת האוכלוסיות העניות ביותר, התלויה לחלוטין בתחבורה ציבורית, את ההנחות להן זכאים אזרחיות/ים ישראליות/ים. בעקבות פנייה זו, משרד התחבורה הודיע כי תינתן הנחייה למפעילים לכלול גם את אשרת השהייה הזמנית [מסוג 2(א)(55)] ברשימת המסמכים המזהים לצורך הנפקת כרטיס רב-קו אישי.

 

 • פונה של הקליניקה לייצוג אוכלוסיות בפריפריה, זכה במהלך חודש פברואר 2014 בסך של 7,000 ₪ במסגרת של הסכם פשרה בתביעה כנגד מעבידו. התביעה כללה רכיבים של שעות נוספות על סמך רישום שעות שערך הפונה, פיצויי פיטורין, זכויות סוציאליות ופיטורין שאינן כדין בשל הפרת חובת השימוע. סכום הפיצוי כלל את כלל הרכיבים. לפסק הדין.

 

 • הקליניקה לזכויות אדם בינלאומיות והבית הפתוח לגאווה ולסובלנות בירושלים, פנו במהלך חודש פברואר 2014 ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שיורה לפרקליטות מחוז תל אביב ולעירית ירושלים למשוך את הודעות צד ג' שהגישו כנגד הבית הפתוח לגאווה ולסובלנות. הודעת צד ג' נמסרה בצעד חריג המהווה פגיעה בחופש הביטוי וההתאספות וזכות הגישה לערכאות, במסגרת תביעה אזרחית שהוגשה על ידי הבית הפתוח כנגד ישי שליסל (אשר הורשע בדקירת צועדים במצעד הגאווה בירושלים ב 2005) ונגד עירית ירושלים ומשטרת ישראל (בשל אי מניעת הפגיעה). לפניה.

 

 • הקליניקה לזכויות נשים בעבודה פתחה במהלך חודש מרץ 2014, קבוצת למידה של נשים בבית פאני קפלן שבשכונת פת בירושלים. במסגרת פעילות הקבוצה, המשתתפות לומדות על זכויותיהן בעבודה ובסיום המפגשים הן עתידות לערוך פעילות משותפת הקשורה לקידום ומיצוי זכויות.

 

 • הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלות יחד עם יחידת הנגישות באוניברסיטה וארגונים נוספים קיימה שני ימי מודעות להעלאת נגישות, בקמפוס הר בצופים ובגבעת רם, ב-11.3 וב-12.3. במסגרת יומיים אלו, נערכו פעילויות שונות בחלל המרכזי של הקמפוס: הוצבו דוכנים של עמותת "נגישות ישראל" המדמים חוויה של מוגבלויות שונות; הועלתה הצגה של קבוצה המורכבת מצעירים עם ובלי מוגבלות; הוקמה "סיירת נגישות" של סטודנטים מתנדבים אשר ייצאו לסיורים ברחבי הקמפוס במטרה לאתר מעברים ו/או כיתות לא נגישות, ועוד. למידע נוסף.

 

 • הקליניקה לזכויות ילדים ונוער הגישה במהלך חודש דצמבר 2013 עתירה מנהלית בשמו של קטין אשר הוחלט להעבירו מן החינוך הרגיל בו שהה כשלושה חודשים מתחילת שנה"ל, חזרה אל מערכת החינוך המיוחד. העתירה התבססה על הטענה כי הדבר נעשה מבלי לבחון כלל את מצבו ההתפתחותי של הקטין כיום, אשר היווה את הסיבה בשלה מלכתחילה הופנה הקטין לחינוך המיוחד. בעקבות הגשת העתירה התקיים מפגש בין האם ומחלקת החינוך של המועצה המקומית, בשיתוף הסטודנטים בקליניקה, במהלכה הגיעו הצדדים להסכמה כי לקטין תערך ועדת השמה, עוד השנה על פיה ייקבע היכן ימשיך ללמוד. לעתירה.

 

 • בעקבות התערבות של הקליניקה לייצוג אוכלוסיות בפריפריה, בתחילת חודש מרץ 2014 חודשה גמלת נכות בסך של 2,400 ₪ לאם לילדה בעלת מוגבלות ראייה קשה. בעקבות הטיפול בילדה, האם נאלצה להיעדר פעמים רבות מעבודתה ואף פוטרה לבסוף, ועל כן נזדקקה באופן אקוטי לסיוע כספי בדמות קצבת הנכות.

 

 • ברכות חמות לסטודנטית מיכל פרנקל, בוגרת הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלות במרכז לחינוך משפטי קליני, על זכייתה במלגת הצטיינות למעורבות אקדמיה וסטודנטים בקהילה ופעילותה למען א/נשים עם מוגבלויות. למידע נוסף

 

 • מפגשי הסדרה "כשפרקטיקה פוגשת אקדמיה" ממשיכים להתקיים וזוכים להצלחה גדולה, תוך שהם מאפשרים רב שיח בין אנשי משפתח מהאקדמיה ומהפרקטיקה בהשתתפות הקהל. ביום ה-19.2.14, התקיים המפגש השני בסדרה בנושא "מדיניות כלכלית ועסקים קטנים" באירוח הקליניקה לכלכלה קהילתית וחברתית ובהשתתפות ח"כ מירב מיכאלי ,פרופ' אסף חמדני והגב' חגית רובינשטיין, על מדיניות כלכלית ועסקים קטנים. למידע נוסף

 

 • ביום ה-26.3.14 התקיים המפגש השלישי בנושא "השתלבותן/ם של יוצאי ויוצאות אתיופיה בשוק העבודה הישראלי" ", באירוח הקליניקה לייצוג אוכלוסיות מן הפריפריה ובהשתתפות ח"כ פנינה תמנו-שטה, פרופ' ניסים מזרחי ועו"ד שרון אברהם ויס. המפגשים מונחים על ידי העיתונאית גל גבאי. למידע נוסף.

 

 

facebookyoutube

 

המרכז לחינוך משפטי קליני, האוניברסיטה העברית בירושלים
טל': 02-5882554

להסרה מרשימת התפוצה לחץ כאן
כל הזכויות שמורות, המרכז לחינוך משפטי קליני © 2014