Table of Contents

מידעון 7

MainPicture7

יום ראשון, 5 לינואר, גיליון מס' 7

עם תחילת השנה האזרחית החדשה, המרכז לחינוך משפטי קליני מוציא לאור את מידעון מספר 7 של המרכז. מעבר לעדכונים השוטפים על פעילות המרכז, תוכלו למצוא במידעון הנוכחי מידע מפורט על פעילות הקליניקה לזכויות אדם בינלאומיות סביב הזכות לפרטיות בעידן הטכנולוגי, מידע על פתיחת קליניקה חדשה לזכויות נשים בעבודה, וכן דיווח על הצעת תיקון לחוק למניעת הטרדה מינית שנועדה להגן על אנשים עם מוגבלות במפעלים מוגנים. עוד ניתן למצוא במידעון ראיון מיוחד עם ד"ר עינת אלבין, המנהלת האקדמית של המרכז לחינוך משפטי קליני, במדור "עו"ד בנעלי בית" ותיאור חוויה סטודנטיאלית של בוגרי הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלות. אנו מאחלות ומאחלים לכן/ם קריאה מעניינת ומהנה ונשמח מאד לקבל תגובות ולהמשיך את הדיאלוג בדף הפייסבוק של המרכז.

הצוות הקליני

חדשות שוטפות מהנעשה בקליניקות:

 

ID-100182055הצעה לתיקון החוק למניעת הטרדה מינית הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלות הגישה השבוע הצעת תיקון לחוק למניעת הטרדה מינית, כך שיכלול הגנה מוגברת על עובד/ת עם מוגבלות המועסק/ת במסגרת של מפעל מוגן.

קרא/י עוד

 

 

 

logo4פרויקט הפרטיות הזכות לפרטיות מעוגנת במשפט זכויות האדם הבינלאומי. יחד עם זאת ההתפתחות הטכנולוגית של העשורים האחרונים מציבה אתגרים חדשים לפתחה ומעלה את הצורך לחדד את גבולות ההגנה על הזכות. הקליניקה לזכויות אדם בינלאומיות יחד עם ארגון Privacy International עבדה על רשימת קריטריונים שעל פיהם ניתן לבחון אם פעילות או חקיקה של מדינות עומדות בקנה אחד עם הזכות לפרטיות בעידן הטכנולוגי.

קרא/י עוד

 

womenזכויות נשים בעבודה בתחילת שנת הלימודים נפתחה במרכז לחינוך משפטי קליני קליניקה לזכויות נשים בעבודה. הקליניקה נפתחה על רקע מצב שוק העבודה הישראלי, בו עובדות ועובדים רבים סובלים מאי יציבות והיעדר ביטחון תעסוקתי, מתנאי שכר נמוכים, מפגיעה בזכויותיהן/ם הסוציאליות הכתובות עלי-ספר ועוד. הקליניקה מתמקדת השנה בשלושה פרויקטים מרכזיים: ג'נדר מיינסטימינג של הסכמים קיבוציים; בחינה של הליכי משמעת במקרים של הטרדה מינית בעבודה; ופרויקט העצמה קהילתית לנשים מוחלשות. 

קרא/י עוד

 

עו"ד בנעלי בית

einat


עינת אלבין
למה בחרתי דווקא במשפט? עובדה זו אינה זכורה לי - ואולם כבר מראשית הדרך ידעתי שברצוני לשלב את עולם הידע שלי עם עשייה חברתית משמעותית. 
קרא/י עוד


דבר הסטודנט-ית

בתשע"ב נפתחה הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלות ולנו הייתה הזכות לקחת חלק בפעילות הקליניקה בשנתה הראשונה. שנינו הגענו לקליניקה בלי שהיינו מעורבים קודם לכן מבחינה חברתית וציבורית בתחום קידום זכויות אנשים עם מוגבלות, אבל התאהבנו בתחום ונשארנו בו עד היום. 

קרא/י עוד

עדכונים מהעת האחרונה

 • בעקבות עתירות של הקליניקה לייצוג אוכלוסיות בפריפריה ועמותת ידיד - החל מיום ה-1.10.13, אימהות חד הוריות אשר קיבלו דמי מזונות מהמוסד לביטוח לאומי, זכאיות לקבל קצבת הבטחת הכנסה תחת דמי המזונות, דבר אשר יאפשר להן לעמוד בקריטריונים לזכאות לדיור ציבורי.  למידע נוסף 

 • בהמשך לבקשת הקליניקה לזכויות ילדים ונוער, במהלך חודש ספטמבר 2013 בית המשפט המחוזי בירושלים הורה להרחיק עבריין מין לאחר ריצוי עונשו, ממקום עבודתן ומגוריהן של קורבנות עבירה, אשר העבריין ביצע בהן מעשים מגונים בהיותן קטינות. 

 • הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלות השיקה פרויקט שנועד לקדם את הנגישות של בתי קפה ומסעדות בירושלים לאנשים עם מוגבלות.  לקריאת כתבה על הפרויקט ב"פי האתון" 

 • הקליניקה לייצוג אוכלוסיות בפריפריה פנתה אל ההסתדרות בנוגע לתנאים מקפחים בחוזי ההתקשרות של המדינה מול חברות למתן שירותים באשר לזכותם של עובדי ועובדות קבלן לשימוע טרם פיטורין. בהתאם לפנייה זו, דרשה ההסתדרות ביום ה- 22.9.2013 כי הסעיף המקפח יבוטל ומעתה גם עובדות/י קבלן בחצרות המדינה, יהיו זכאים להליך שימוע טרם פיטורין.  למידע נוסף 

 • ביום זכויות הילד הבינלאומי, ה-20.11.13, המרכז קיים מפגש ראשון במסגרת הסדרה "כשפרקטיקה פוגשת אקדמיה", תוך התמקדות בשאלת הקיצוץ בקצבאות הילדים. השיח התקיים בין ח"כ עופר שלח לבין ד"ר עינת אלבין בהנחייתה של העיתונאית גל גבאי.  למידע על המפגשים הבאים 

 • הקליניקה לזכויות בהליך הפלילי הגישה ביום 20.11.13 בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון, אשר עוסקת בסוגיות העקרוניות המתעוררות מפרשנות היחס המשפטי בין הנורמה הרגילה הקבועה בסעיף 244 (שיבוש מהלכי משפט), לבין הנורמה המיוחדת הקבועה בסעיף 245 (הדחת עד) וההגנה המהותית הקבועה בסעיף 248 (הגנה על הנעת עד לאמירת אמת). בית המשפט העליון העביר את הבקשה לתגובת פרקליטות המדינה.  למידע נוסף 

 • ביום זכויות האדם הבינלאומי, ה-10.12.13, המרכז לחינוך משפטי קליני, בשיתוף פעולה עם סינמטק ירושלים, קיים מפגש מיוחד סביב הזכות לפרטיות בעידן הדיגטלי. המפגש נפתח בדבריה של ד"ר עינת אלבין, מנהלת אקדמית של המרכז. לאחר מכן, הוקרן הסרט "כנס העתידנים" של הבימאי ארי פולמן, ולאחריו נערך פאנל בהנחיית ד"ר גיא פסח, עם ארי פולמן, פרופ' מיכאל בירנהק, עו"ד נטע פטריק מהקליניקה לזכויות אדם בינלאומיות ועו"ד תמי קצביאן מהקליניקה לזכויות נשים בעבודה. 

 • הקליניקה לזכויות ילדים ונוער הגישה השבוע תביעה בשם קטינה שהותקפה מינית על ידי אדם זר בעת שהותה בפנימייה פוסט-אשפוזית בדרום הארץ. התביעה הוגשה בשם הקטינה ובשם אמה ובה מועלית טענה תקדימית בדבר היות אונס תאונה שלה כיסוי ביטוח. התביעה הוגשה על סך 2.5 מיליון ש"ח בגין הנזקים שנגרמו לקטינה כתוצאה ממעשה התקיפה.  לכתב התביעה 

 • בעקבות פניית הקליניקה לייצוג אוכלוסיות בפריפריה למשרד הבינוי והשיכון, בחודש אוגוסט 2013, עודכן סכום הסיוע בשכר דירה לנשים נפגעות אלימות והועלה במאות שקלים, וזאת בהתאם להחלטת הממשלה הנשענת על המלצות דו"ח טרכטנברג.  למידע נוסף 

 • בתחילת סמסטר ב' תפתח במרכז קליניקה חדשה לשוק הון חברתי בהנחיית עו"ד קרן שביט שטייף ופרופ' אסף חמדני. הקליניקה תעסוק, בין היתר, במודלים אפשריים לשילוב בין האינטרס בהשאת רווחים לבין מטרות חברתיות, החסמים הקיימים ליצירת שוק הון חברתי, בחיפוש אחר דרכים לרתימת שוק ההון לטובת קידום מטרות חברתיות. הקליניקה תלווה יזמים ומשקיעים אשר מאמינים באפשרות של יצירת ערך ותועלת חברתית ממיזמים עסקיים רווחיים ותחרותיים ותפעל לקידום חקיקה או תכניות ממשלתיות או אחרות לעידוד השקעה בשוק הון חברתי ולקידומו. 

 • הקליניקה לייצוג אוכלוסיות בפריפריה פתחה השנה מוקד חדש לקבלת פניות במתחם "המעברה" הממוקם בשכונת קטמון בירושלים. בדומה לפעילותה במוקדים אחרים, גם כאן מעניקה הקליניקה סיוע משפטי ללא תמורה לאוכלוסיות מוחלשות בירושלים הנמצאות בפריפריה החברתית-כלכלית. הסיוע כולל מתן מידע והעלאת מודעות לזכויותיהן, וכן ייצוג משפטי לרבות בערכאות שיפוטיות או מעין שיפוטיות במקרים מתאימים.

 

facebookyoutube

 

המרכז לחינוך משפטי קליני, האוניברסיטה העברית בירושלים
טל': 02-5882554

להסרה מרשימת התפוצה לחץ כאן
כל הזכויות שמורות, המרכז לחינוך משפטי קליני © 2014