Table of Contents

חמישה דברים

 

"חמישה דברים שלא ידעת על": עו"ד דן יקיר

 

1. איך התגלגלתי לעריכת דין חברתית?

התגלגלתי ללימודי המשפטים כמעט באקראי לאחר שחלום חיי להיות שחקן תיאטרון התנפץ לרסיסים -  בחופשת השחרור מהצבא נתבשרתי שלא התקבלתי ללימודי משחק בחוג לתיאטרון באוניברסיטת ת"א.

 

מלבד רגישות בסיסית לעוול, אני מניח שגם לכך שאני הומו היה תפקיד בכך שבחרתי  לעסוק בזכויות אדם.

yakir

 

כיום כל סטודנט למשפטים נחשף לשורה של פס"ד עקרוניים,  ששמם הוא בג"ץ האגודה לזכויות האזרח נ' שר הביטחון/שר הפנים/השר לביטחון פנים/יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, ועוד פס"ד רבים שהם פרי פעולתה של האגודה למרות ששמה אינו מופיע בהם (אליס מילר, קעדאן).כשהתחלתי ללמוד משפטים ב-1980 האגודה טרם הגישה את העתירה הראשונה שלה ושיח זכויות האדם היה מצומצם בהרבה. הצטרפתי כחבר לאגודה בשנה השנייה ללימודים בעקבות מודעה על לוח המודעות ליד מזכירות הפקולטה. זאת בעקבות הפעילות הראשונה של האגודה לזכויות האזרח שזכתה להד ציבורי ותקשורתי משמעותי – פרסום דו"ח על יחס הצבא לדרוזים תושבי רמת הגולן בעקבות חקיקת חוק רמת הגולן ב-1982 והטלת עוצר כדי לחלק להם בכפייה תעודות זהות ישראליות. התחלתי להיות פעיל באגודה זמן קצר לאחר מכן.2. התיק הכי משמעותי שלי

בג"ץ העינויים. המדובר בסידרה של עתירות, שהוגשו ע"י הארגונים שעמדו בחזית המאבק נגד עינויים ונגד שימוש באמצעים פיזיים בחקירות, שערך השב"כ לחשודים פלסטינים – הוועד הציבורי נגד עינויים, האגודה לזכויות האזרח והמוקד להגנת הפרט.  העתירות נדונו במשך שנים בבג"ץ בהרכב של 9 שופטים, ועוררו את אחת הסוגיות המורכבות, הרגישות והקשות ביותר. פסה"ד מ-1999 שאסר על שימוש בכוח פיזי בחקירות אמנם לא הפסיק כליל את השימוש בשיטות חקירה פסולות, אבל הוא צמצם באופן משמעותי את השימוש השיטתי בעינויים.3. מה הן זכויות אדם בעיני

ההקשר הראשוני שהוביל אותי לעסוק בזכויות האדם הוא שאיפה נאיבית משהו להביא  צדק והגינות. מעבר לכך זכויות האדם מאפשרות לכל אדם וחוה באשר הם תנאי קיום  בכבוד ותנאים הכרחיים למימוש האנושיות הטמונה בהם.4. אם לא הייתי עו"ד הייתי...
האהבה הגדולה השנייה שלי היא מוסיקה קלאסית, וכיוון שאני חסר הכשרה מוסיקלית וספק אם אני בעל כישרון מוסיקלי אני מניח שהייתי מוצא עצמי מעורב בהפקה של קונצרטים ואופרה.5. דמות שהשפיעה עליי
כסטודנט ניצלתי כל הזדמנות לשמוע את הרצאותיו של פרופ' ישעיהו ליבוביץ בכל פעם שהגיע לת"א – באוניברסיטה או מחוצה לה. לא הסכמתי עם כל דעותיו, ובהיותי  אתאיסט העולם האמוני שלו היה זר לי. יחד עם זאת היושרה, המוסריות ואומץ הלב הציבורי להשמיע קול זעקה נגד הכיבוש עוררו בי השראה והם מהווים עד היום מצפן ומורה דרך.  

 

 

 


 


 

עו"ד דן יקיר נולד בשנת 1959 בחיפה. בשנת 1988, לאחר שנתיים בהם עבד במשרדים פרטיים, הוא התקבל לתוכנית המילגאים של הקרן החדשה לישראל במסגרתה השלים לימודי תואר שני במשפטים בAMERICAN UNIVERSITY. במסגרת  לימודיו, עו"ד יקיר עבד כמתמחה בסניף בוושינגטון של American Civil Liberties Union)  ACLU) ובפרויקט זכויות הומוסקסואלים ולסביות במשרד הארצי של הארגון בעיר ניו יורק. עם שובו לישראל בשנת 1989, הוא הצטרף למחלקה המשפטית של האגודה לזכויות האזרח, ומאז 1995 הוא משמש כיועץ המשפטי של האגודה, וייצג אותה בשורה של דיונים בולטים בבית המשפט העליון, כדוגמת העתירה בעניינו של קעדאן  אשר הוגשה בשנת 1995, העתירה בעניין חוק האזרחות והעתירה סביב שורת הקיצוצים בזכות להבטחת הכנסה (שתיהן הוגשו בשנת 2003) ועוד. 


לעו"ד יקיר הוענקו פרסים על רקע תרומתו המשפטית הרבה לקידום זכויות אדם בישראל: בשנת 2005 הוא קיבל את אות יקיר הקהילה הלהט"בית ובשנת 2007 הוענק לו פרס זכויות האדם מטעם הקרן החדשה לישראל בבריטניה. כמו כן, בשנת 2011 הוענק לו מגן זכויות האדם מטעם הקרן החדשה לישראל ובשנת 2012 הוענק לו פרס גולדברג לקידום השלום במזרח התיכון מטעם המכון לחינוך בינלאומי בניו יורק.


בשנת 2011, עו"ד יקיר היה בין מקימי רשימת "לתכלית ראויה", יחד עם עו"ד נוספים/ות, הפעילים/ות בעשייה למען צדק חברתי וזכויות אדם. הרשימה התמודדה בבחירות למוסדות לשכת עורכי הדין ביוני 2011.
עו"ד יקיר הוא חובב מושבע של מוזיקה קלאסית ומאז 2009 החל לעסוק אף בהפקת קונצרטים. ביוני 2010 צורף לחבר הנאמנים של האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים.